Community

#
  • Viewed: 4408
  • Points: 67
Add to FavoritesAdd to my List
Name

Andy Salay Contact

Country
Eslováquia
Intro
I love nature and exactly I'm breathing in the athmosphere of delightful places, the shadows play, or wavy landscape spreading to the distance. These themes I like most.
Maybe just the zeal to capture at least fraction of the athmosphere and wonderful feelings, and desire to render it to other people, is what motivates me to take photos. I will be glad if the nature from my photos will caress your heart or make you smile.

Where did all that beauty come from? Why does the nature evoke such feelings? Should we be grateful to somebody? What are the qualities of that 'Somebody', if all around us is His work?
---

Milujem prírodu a mnohokrát doslova "nasávam" atmosféru nádherných miest, hry svetla a tieňov, alebo zvlnenej krajiny rozprestierajúcej sa doďaleka. To sú motívy, ktoré mám najradšej.
Asi práve snaha zachytiť niečo z atmosféry a krásnych pocitov, a aj túžba sprostredkovať to druhým ľuďom, je motivácia, čo ma podnecuje fotografovať. Budem veľmi rád, ak Vám príroda z mojich fotiek pohladí srdce alebo rozjasní tvár.

Odkiaľ sa vzala všetka tá krása? Prečo v mnohých z nás vyvoláva pohľad na prírodu také pocity? Mali by sme za to niekomu vďačiť? Aký je ten Niekto, ak je to všetko okolo nás jeho dielom?

My TrekLens account
Member Since
2005-08-22
Equipment
Minolta Dimage S404, Nikon D70 DSLR
Note

Nenhum
View Favorites' Photos
Read Favorites' Critiques

Random photos

Map of Photographed Countries

Photo Location Information
República Checa 1 view photos view map
Eslováquia 21 view photos view map
All Countries 22 view photos  
Snapshot
  • Photos 22
  • Critiques 47
  • Favorites 6
  • Travelogues0
Groups
  • No public groups
total 2
Favorites
explore TREKEARTH