Fotos

Photographer's Note

This photograph was taken today in Ulus-Ankara...

ALONE WITH GOD
This mosque (camii) is Aslanhane (Lion's House) Camii... This camii made by Ahi Şerafettin... For that reason its other name is Ahi Şerafattin Camii...

Aslanhane Camii, near the Ankara Citadel, was built in the 1289-1290. The mosque has a mihrap (prayer niche) of Seljuk tiles, and, unusually, a double colonnade of wooden columns. Next to the mosque is the tomb of Ahi Şerafeddin.

Named after the lion statues embedded in the wall of the tomb complex, the Aslanhane Camii is another fine example of Seljuk architecture, with its polychrome ceramic mihrab. The rows of wooden support columns are unusual, all the more because they are topped off with recycled marble Corinthian capitals.

-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-

Ankara Samanpazarı semtinde bulunan Arslanhane Camisi’ni 1289-1290 yıllarında Ahi Şerafeddin yaptırmıştır. Eğimli bir arazi üzerinde yapılan caminin türbe duvarına gömülü bir antik arslan heykelinden ötürü de Arslanhane Camisi ismi verilmiştir. Minberindeki bir kitabeye göre caminin mimarı Ebubekiroğlu Mehmet’tir.

Anadolu Selçuklu mimarisinin ahşap sütunlu, ahşap tavanlı cami örneklerinden birisidir. Ankara’daki Roma ve Bizans dönemi yapılarından toplanan taşlarla yapılmıştır. İbadet mekânı, 21,5x24 metre ölçüsünde, uzunlamasına 5 sahınlı olup, üzerini örten ahşap çatıyı altışardan dört sıra halinde 24 yuvarlak ağaç sütun taşımaktadır. Burada Roma dönemine ait korinth üslubunda mermer sütun başlıkları kullanılmıştır. İbadet mekânının tavanı ahşap oymalı olup, içerisi 12 pencere ile aydınlatılmıştır. Caminin içerisine doğu, batı ve kuzeyden üç kapı ile girilmektedir. Mihrabı açık mavi çinilerle bezeli XIII.yüzyıl Selçuklu eseridir. Ankara camilerinin işçilik yönünden en güzel örneklerinden biri olan ve ceviz ağacından yapılmış minberi de ahşap işçiliğinin en güzel örneklerinden biridir.

Caminin yanındaki türbe Ahi Şerafeddin’e aittir. Sekiz köşeli bir plân gösteren türbe kubbe ile örtülüdür. Ahi Şerafeddin türbesinde 17 mezar bulunmaktadır. Köşedeki dört sütunlu, kubbe ile örtülü, etrafı açık türbeye de Kesikbaş Türbesi adı verilmiştir.

Photo Information
Viewed: 3278
Points: 66
Discussions
Additional Photos by Salim Fikirkoca (sufi) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 1705 W: 165 N: 1512] (9588)
View More Pictures
explore TREKEARTH