Fotos

Photographer's Note

Mevlana türbesini ziyaret eden insanların mistik atmosferi bir başka etkileyici oluyor.. Türbenin doğal atmosferine yayılan ney nağmeleri de insanı girer girmez etkiliyor... Dış dünya ile ister istemez bağınızı koparıp, içe dönüşün ziyaretiniz sırasında gerçekleştiği bir mekan... Fotoğrafı sehpa kullanmadan ancak ISO hızını 1600 de tutarak ve ortam ışığının kullanarak çektim... bayanın saygı ve duygu yüklü ifade ve hareketleri ise beni etkileyen ana unsur oldu...

*** *** ***
The people visiting Mevlana tomb always creates a mystical atmopsphere. You have this beautiful feeling after you hear the tune and melody of ney (turkish instrument maybe reed flute)in the tomb. You immediately get away from your routine-day-living and find your spiritual-soul-trip.
The mother-of-pearl box, which is kept in the glass window, is inside the Mevlana Tomb in Konya. It is a shrine and have a relic thing from the Islamic Prophet Muhammed..
The visitors walk around and pray for their health and future... This mystical atmosphere and the face of the lady attracted me too much...and couldn't resist to use my camera.
'Took this photo without my tripod in daily light.

Photo Information
Viewed: 2239
Points: 26
Discussions
  • None
Additional Photos by Coskun Tezic (Tezic) Gold Star Critiquer/Gold Note Writer [C: 1825 W: 7 N: 3326] (17867)
View More Pictures
explore TREKEARTH