Fotos

Photographer's Note

Yesterday’s note said, “Walking through Wheaton College campus was a good chance to spot many wildflowers. I cannot neglect uploading a few of them before we move to downtown Wheaton.” However, many of you did not see it since my upload was deleted because if was of a “Common Object w/o Suitable Note.” So, the thought police is at it again, spending energy on “suitability” of photos when we have bigger problems like not being able to upload EXIF info, not being able to count the number of viewers, not being able to upload HTML enhanced notes on the first trial, not being able to edit notes to workshops. But other than that, all is well at TE.

Well, after that rant*, we are in downton Wheaton as I promised (or tried to). This is a view of the historic Wheaton Grand Theater from across the street. You might see evidence of construction because it is under prolonged renovation.

The historic Wheaton Grand Theatre opened in 1925 originally hosting live drama, silent films, and vaudeville performances and seating 1000 patrons. The venue was also known as the Paramount Theatre and The Wheaton Theatre at various times throughout its history. Beginning in the late 1990s, it was used for second-run movies, and as a small concert hall for rock and roll bands. The theater was donated to the not-for-profit Grand Theater Corporation in October of 2001. In the fall of 2005, the building was listed on the National Register of Historic Places. In 2010 a production of the Jersey Boys raised some funds for the theater project. In spite of this success however, on July 10, 2010 the owners surrendered the property to its mortgage holder, Suburban Bank & Trust of Elmhurst. The building has since been vacant and fallen into disrepair. (From Wheaton Grand Theater / History.) I understand the building has changed hands again and there is slow progress with the renovation.

The workshop photo shows the block of street across and down from the theater. It was a wonderful summer Friday evening to spend time outdoors.

*I see that my appeal has been accepted and the photo has been reinstated.

Click here for a larger version of the main entry.

The workshop for this entry includes:
N Hale Street View: A view of the block of N Hale Street almost across Wheaton Grand Theater.


Wheaton Büyük Tiyatrosu

Dünün notu, “Wheaton College kampüsünde yürümek birçok kır çiçeği tespit etmek için iyi bir şanstı. Wheaton şehir merkezine gitmeden önce birkaç tanesini yüklemeyi ihmal edemem” dedi. Ancak, birçoğunuz bunu görmediniz çünkü yüklemem silindi, “Uygun Not Olmadan Ortak Nesne” nedeniyle. Demek, düşünce polisi yine iş başında, EXIF bilgilerini yükleyememe, izleyici sayısını sayamama, ilk denemede HTML geliştirilmiş notları yükleyememe, çalıştaylara notları düzenleyememe gibi daha büyük sorunlarımız varken fotoğrafların "uygunluğu" için enerji harcıyorlar. Ama bunun dışında, TE'de her şey yolunda.

Bu ateş püskürmeden sonra*, söz verdiğim (veya yapmaya çalıştığım) gibi Wheaton şehir merkezindeyiz. Bu sokağın karşısındaki tarihi Wheaton Büyük Tiyatrosu manzarası. Uzun bir yenileme altında olduğu için inşaat kanıtları görebilirsiniz.

Tarihi Wheaton Büyük Tiyatrosu 1925 yılında açıldı ve ilk olarak canlı drama, sessiz filmler ve vaudeville performanslarına yer verip 1000 kişilik oturma yerine sahipti. Mekan, tarihi boyunca Paramount Tiyatrosu ve Wheaton Tiyatrosu olarak da bilindi. 1990'ların sonlarından başlayarak, ikinci vizyon filmler ve rock and roll grupları için küçük bir konser salonu olarak kullanıldı. Tiyatro, kar amacı gütmeyen Büyük Tiyatro Şirketi’ne Ekim 2001'de bağışlandı. 2005 sonbaharında bina Ulusal Tarihi Yerler Sicilinde listelenmiştir. 2010 yılında Jersey Boys'un prodüksiyonu tiyatro projesi için bazı fonlar topladı. Ancak bu başarıya rağmen, sahipleri 10 Temmuz 2010'da mülkü ipotek sahibi Banliyö Bankası ve Elmhurst Vakfı'na teslim ettiler. Bina o zamandan beri boş ve terkedilmişliğe düştü. (Wheaton Büyük Tiyatrosu / Tarih'ten.) Binanın tekrar el değiştirdiğini ve yenilemede yavaş ilerleme olduğunu anlıyorum.

Atölye fotoğrafı, tiyatrodan aşağıda ve karşısındaki sokak bloğunu göstermektedir. Açık havada vakit geçirmek harika bir yaz Cuma akşamıydı.

* Başvurumun kabul edildiğini ve fotoğrafın geri getirildiğini görüyorum.

Ana girişin daha büyük bir sürümü için buraya tıklayın.

Bu girişin atölyesinin içeriği:
K Hale Sokağı Görünümü: K Hale Sokağı’nın Wheaton Büyük Tiyatrosu'nun neredeyse karşısındaki bloğunun bir görünümü.


Exif Data
Camera / Image Information
Make: NIKON CORPORATION
Model: NIKON D300S
Lens: TAMRON AF 16-300mm F3.5-6.3 Di II VC PZD B016N
Software: Adobe Photoshop 21.0 (Macintosh)
File Size: 1577 kb
Shot Information
Exposure Time: 1/400
F-Stop: f/10.0
ISO Speed Ratings: 800
Focal length: 16.00 mm (in 35mm: 24.0 mm)
Date Taken: 2019-08-16 17:48
Metering Mode: Pattern
Flash: Flash did not fire, compulsory flash mode

macjake, pajaran, holmertz, jhm, Fis2, aliabazari marcou esta nota como útil

Photo Information
Viewed: 0
Points: 30
Discussions
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 7215 W: 301 N: 15624] (58830)
View More Pictures
explore TREKEARTH