Fotos

Photographer's Note

May 22: Haines, AK

Soon, we caught up with the only humpback whale that had been spotted in the canal that day. According to our captain he/she was a juvenile that had recently been separated from his/her mother. Now, you would think It would be easy to get a nice photo this close to the whale, but I was not that fortunate. First of all, they spend most of their time under water and come up just to breathe. Furthermore it is difficult to estimate exactly where they’ll surface again.

We followed this one for quite a while. This is the closest I could get to capturing a lobtailing - let me correct myself, breaching - or is it lunging? You can see the evidence of the splash of water behind the visible portion of the whale. Now, according to Wikipedia, lobtailing is the act of a whale lifting its tail out of the water and then bringing it down onto the surface of the water hard and fast in order to make a loud slap. Large whales tend to lobtail by positioning themselves vertically downwards into the water and then slapping the surface by bending the tail stock. So, perhaps this was not lobtailing because the body was still visible. A breach or a lunge is a leap out of the water, also known as cresting. The distinction between the two is fairly arbitrary: researcher Hal Whitehead defines a breach as any leap in which at least 40% of the animal's body clears the water, and a lunge as a leap with less than 40% clearance. Qualitatively, a breach is a genuine jump with an intent to clear the water, whereas a lunge is the result of a fast upward-sloping swim that has caused the whale to clear the surface of the water unintentionally. So I will settle on lunging.

The workshop for this entry includes:
A Swimming Elephant?: Doesn't this whale look like a swimming elephant? This is as close as I could get to it.
Meanwhile, Two Pigeon Guillemots: Meanwhile, these two pigeon guillemots were floating close to our boat. Perhaps, they were whale watching like us.


Mayıs 22: Haines, AK

Kaçırılmış Kuyrukvurma

Biraz sonra, o gün kanalda tespit edilen tek kambur balinayı yakalandık. Kaptanımıza göre, yakın zamanda annesinden ayrılmış bir çocuktu. Şimdi, balinaya bu kadar yakın güzel bir fotoğraf çekmenin kolay olacağını düşünürdüm, ama o kadar şanslı değildim. Öncelikle, zamanlarının çoğunu su altında geçiriyorlar ve sadece nefes almak için yüzeye geliyorlar. Ayrıca, tam olarak nerede yüzeye çıkacaklarını tahmin etmek zor.

Bunu bir süre takip ettik. Bu, bir yakalayabileceğim kuyrukvurmaya en yakın şeydi - kendimi düzelteyim, yarmaya - yoksa hamleye mi? Balinanın görünür kısmının arkasındaki su sıçramasında kanıtını görebilirsiniz. Şimdi, Wikipedi’ye göre, kuyrukvurma, kuyruğunu sudan kaldırarak ve ardından yüksek bir tokat gibi su yüzeyine sert ve hızlı bir şekilde indiren bir balina hareketidir. Büyük balinalar, kendilerini suya dikey olarak aşağı doğru konumlandırmak ve ardından kuyruk stoğunu bükmek suretiyle yüzeyi tokatlamak suretiyle kuyrukvurma oluşturma eğilimindedir. Bu yüzden, belki de bu bir kuyrukvurma değildi, çünkü vücut hala görünüyor. Bir yarma veya bir hamle, zirveleme olarak da bilinen sudan sıçramaktadır. İkisi arasındaki ayrım oldukça keyfidir: araştırmacı Hal Whitehead, hayvan vücudunun en az % 40'ının suyu aştığında bir yarma olarak ve % 40'dan daha az ise bir hamle olarak tanımlar. Niteliksel olarak, bir yarma, suyu aşmak isteyen gerçek bir sıçramadır; oysa, bir hamle, balinanın suyun yüzeyini istemeden aşmasına neden olan hızlı bir yukarı eğimli yüzmenin sonucudur. Bu yüzden “hamle”de uzlaşacağım.

Bu girişin atölyesinin içeriği:
Yüzen bir Fil?: Bu balina yüzen bir file benzemiyor mu? Bu, yaklaşabildiğim en yakın mesafeydi.
Bu Arada, İki Güvercin Martı: Bu arada, bu iki güvercin martı teknemizin yakınında yüzüyordu. Belki bizim gibi balina izliyorlardı.


Exif Data
Camera / Image Information
Make: Canon
Model: Canon PowerShot SX60 HS
Lens: 3.8-247.0 mm
Software: Adobe Photoshop CC 2019 (Macintosh)
File Size: 1293 kb
Shot Information
Exposure Time: 1/640
F-Stop: f/4.5
ISO Speed Ratings: 100
Focal length: 11.36 mm (in 35mm: 62.8 mm)
Date Taken: 2019-05-22 16:25
Metering Mode: Pattern
Flash: Flash did not fire, compulsory flash mode

ikeharel, ikeharel, papagolf21, jemaflor, pajaran, Fis2, COSTANTINO, jhm, PiotrF marcou esta nota como útil

Photo Information
Viewed: 291
Points: 30
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 7215 W: 301 N: 15624] (58830)
View More Pictures
explore TREKEARTH