Fotos

Photographer's Note

As I was walking back down, I saw this touring Party Bike in the half a block north of Beale Street. I had seen similar contraptions in other cities, where people pedalled and sipped beer at the same time, so I went over to investigate.

According to Wikipedia, these party bikes are also called fietscafé, bierfiets, pedal crawler, pedal pub, traveling tap, beer bike or bierbike. They were invented in 1997 by Het Fietscafe BV from the Netherlands. These vehicles are often designed to look like early 20th century trolley cars and have side seating for the pedallers, a bench seat in the rear, rack-and-pinion steering, and a canopy top. A few manufacturers offer an electric assist motor to aid the riders on hilly terrain.

Apparently, River City Pedalers’ tours are BYOB: Beer, liquor and wine are allowed as long as it is brought in cans or plastic. Box wine is also allowed.


Irmak Şehri Pedalcıları

Geriye doğru yürürken, Beale Sokağı’nın yarım blok küzeyinde bu gezi partisi bisikletini gördüm. İnsanların aynı anda bira içtiği ve pedalladığı benzer aletleri diğer şehirlerde de görmüştüm, bu yüzden araştırmaya gittim.

Vikipedi'ye göre, bu parti bisikletlerine fietscafé, bierfiet, pedallı sümüklüböcek, pedallı bar, gezici musluk, bira bisikleti veya bierbike da denir. 1997 yılında Hollanda'dan Het Fietscafe BV tarafından icat edildi. Bu araçlar genellikle 20. yüzyılın başlarında yapılmış tramvay arabalarına benzeyecek şekilde tasarlanmıştır ve pedallı koltuklar için yan oturma düzenine sahiptir, arkada bir koltuk takımı, kremayer ve pinyonlu direksiyon ve bir tentesi vardır. Birkaç üretici, binicilere eğilimli arazide yardımcı olması için elektrikli bir yardımcı motor sunmaktadır.

Görünüşe göre, River City Pedalers (Irmak Şehri Pedalcıları) turları KGKİdir: Bira, likör ve şaraba, teneke kutu veya plastik getirildiği sürece izin verilir. Kutu şaraba da izin verilir.


Exif Data
Camera / Image Information
Make: Canon
Model: Canon PowerShot SX60 HS
Lens: 3.8-247.0 mm
Software: Adobe Photoshop CC 2015 (Macintosh)
File Size: 809 kb
Shot Information
Exposure Time: 1/400
F-Stop: f/4.0
ISO Speed Ratings: 100
Focal length: 3.80 mm (in 35mm: 21.0 mm)
Date Taken: 2018-06-22 20:31
Metering Mode: Evaluative
Flash: Flash did not fire, compulsory flash mode

Photo Information
Viewed: 623
Points: 36
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 7373 W: 302 N: 15958] (60143)
View More Pictures
explore TREKEARTH