Fotos

Photographer's NoteAfter dinner, we were invited to participate in the evening’s worship event that was taking place at the Convention Center. As we entered the auditorium, I was struck by the light beams through the fog generated by machines, the word “Jubilee“ and acronym “CCO“ projected on the walls and the enthusiastic anticipation of the young crowd. I hope this photo captures all three.

The CCO (Coalition for Christian Outreach) calls college students to serve Jesus Christ with their entire lives. According to their website, they develop students to be passionate leaders who serve Jesus Christ in their studies, jobs, communities and families. They serve together with the church, inviting students into the lives of local congregations and they design each ministry to fit the needs of every campus they serve. One of their activities is an annual conference called Jubilee.

Jubilee helps college students to understand the public implications of personal transformation through Christ. It’s a gathering of thousands of college students learning how to worship God with their whole lives. The weekend is designed to help students catch a vision for how they might integrate their faith in Christ into their studies and future vocations—from engineering and science to art and music, law and politics, medicine and missions. Jubilee takes place every February in downtown Pittsburgh.


Jübile CCO

Akşam yemeğinden sonra, biz Kongre Merkezi'nde yer alan akşam ibadet etkinliğe katılmaya davet edildik. Oditoryuma girdiğimizde, makineler tarafından üretilen sis içindeki ışınlar, duvarlara yansıtılan"Jübile" kelimesi ve "CCO" kısaltması ve genç kalabalığın coşkulu beklentisine vuruldum. Bu fotoğraf üçünü de yakalar umuyorum.

CCO (Coalition for Christian Outreach [Hıristiyan Sosyal Yardım Koalisyonu]) üniversite öğrencilerini bütün yaşamları ile İsa Mesih'e hizmet etmeye çağırır. Kendi web sitesine göre, onlar öğrencileri kendi çalışmaları, işleri, toplulukları ve ailelerinde İsa Mesih'e hizmet eden tutkulu liderler olmaları için geliştirirler. Yerel cemaatlerin hayatlarına öğrencileri davet ederek kilise ile birlikte hizmet ederler ve hizmetlerini her kampüsün ihtiyaçlarına uyacak şekilde tasarlarlar. Etkinliklerinden biri Jübile denilen bir yıllık konferanstır.

Jubilee üniversite öğrencilerin Mesih aracılığıyla kişisel dönüşümlerinin kamusal etkilerini anlamaları için yardımcı olur. Bu onların bütün hayatları ile Tanrı'ya ibadeti öğrenen binlerce üniversite öğrencisinin toplanmasıdır. O hafta sonu öğrencilerin kendi çalışmaları ve gelecek mesleklerinin -mühendislik ve bilimden sanat ve müziğe, hukuk ve siyasete, tıp ve misyonlara kadar- içine Mesih'e imanı nasıl entegre edebileceklerinin bir vizyonunu yakalamalarına yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Jübile her Şubat Pittsburgh şehir merkezinde gerçekleşir.


Exif Data
Camera / Image Information
Make: Canon
Model: Canon PowerShot SX60 HS
Lens: 3.8 - 247.0 mm
Software: Adobe Photoshop CC 2015 (Macintosh)
File Size: 864 kb
Shot Information
Exposure Time: 1/15
F-Stop: f/4.5
ISO Speed Ratings: 1600
Focal length: 10.86 mm
Date Taken: 2016-02-20 20:36
Metering Mode: Pattern
Flash: Flash did not fire, compulsory flash mode

ikeharel, pajaran, papagolf21, jhm, alvaraalto marcou esta nota como útil

Photo Information
Viewed: 979
Points: 18
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 8296 W: 305 N: 18052] (69063)
View More Pictures
explore TREKEARTH