Fotos

Photographer's NoteOur guests had already chosen what out next destination was: The Mattress Factory, a museum of contemporary art. This museum presents art visitors can get into — room-sized environments, created by in-residence artists from around the world. Established in 1977 in a former mattress warehouse, it is located in the historic Mexican War Streets of Pittsburgh’s Central Northside. The Mattress Factory is a research and development lab for artists. As a museum of contemporary art, it commissions new site-specific works, presents them to the widest possible audience and maintains selected individual installations in a growing - and distinctive - permanent collection. The Mattress Factory is one of few museums of its kind anywhere and is host to 75,000 visitors per year.

This is a view of the restaurant at the Mattress Factory.


Yatak Fabrikası

Misafirlerimiz sonraki hedefimizi seçmişleri bile: Yatak Fabrikası, bir çağdaş sanat müzesi. Bu müze sanat ziyaretçilerin içine girebileceği sanat eserleri sunar - dünyanın dört bir yanından gelen ikametçi sanatçılar tarafından oluşturulan oda büyüklüğünde ortamlar. Eski bir yatak deposunda 1977 yılında kurulmuş, Pittsburgh’ün Merkez Northside’ının (Kuzeytarafı) tarihi Meksika Savaşı Sokaklarında yer almaktadır. Yatak Fabrikası sanatçılar için bir araştırma ve geliştirme laboratuvarıdır. Çağdaş bir sanat müzesi olarak, yeni site-spesifik çalışmaları ısmarlar, bunları mümkün olan en geniş kitleye sunar ve seçilmiş bireysel yerleştirmeleri bir büyüyen - ve ayırt edici - daimi koleksiyonunda korur. Yatak Fabrikası türünün dünyada birkaç müzelerinden biridir ve yılda 75,000 ziyaretçiye ev sahipliği yapmaktadır.

Bu Yatak Fabrikası'nda restoranın bir görünümüdür.

ikeharel, pajaran, marabu61, ourania marcou esta nota como útil

Photo Information
Viewed: 990
Points: 14
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 7806 W: 302 N: 16831] (63717)
View More Pictures
explore TREKEARTH