Fotos

Photographer's NoteOnly 20 minutes’ drive from our house, McConnells Mill State Park is our quick getaway from the city. It is in Lawrence County and encompasses 2,546 acres of the spectacular Slippery Rock Creek Gorge. Created by the draining of glacial lakes thousands of years ago, the gorge has steep sides and the valley floor is littered with huge boulders and is a national natural landmark. A gristmill built in the 1800s is open for tours for limited time. The Old Mill is open 11 a.m. to 4 p.m. on Friday, Saturday and Sunday from Memorial Day through October. The park is open from sunrise to sunset, year-round.

Daniel Kennedy opened a gristmill on Slippery Rock Creek in 1852. The mill was destroyed by fire in 1868 and was quickly rebuilt. Ownership of the mill was transferred to the park's namesake, Thomas McConnell in 1875. This is a shot of the old wagon on display at the exit from the mill. The workshop contains a photo of this wagon from the road, on top of the retaining wall on the right of this picture.


McConnell Değirmeni Vagonu

Evimizden sadece 20 dakikalık mesafede, McConnell Değirmeni Devlet Parkı bizim şehirden çabuk kaçışımızdır. Lawrence İlçesi’ndedir ve muhteşem Slippery Rock (Kaygan Kaya) Çayı Boğazı’nın 2546 dönümünü kapsar. Binlerce yıl önce buzul göllerinin boşalması tarafından oluştu, geçitin kenarları diktir ve vadi tabanı büyük kayalar ile çevrilidir ve bir ulusal doğal servettir. 1800'lü yıllarda inşa edilen bir buğday değirmeni sınırlı bir süre için turlara açıktır. Eski Değirmen Anma Günü’nden Ekim sonuna kadar Cuma, Cumartesi ve Pazar günü 11:00 - 16:00 arası açıktır. Park, yıl boyunca gündoğumundan günbatımına açıktır.

Daniel Kennedy değirmen 1868 yılında Slippery Rock Çayı’nda bir buğday değirmeni açtı. 1852 yılında yangın tarafından tahrip edildi ve hızlı bir şekilde yeniden inşa edildi. Değirmen mülkiyeti 1875 yılında parkın adaşı, Thomas McConnell’a transfer edildi. Bu değirmenin çıkışında teşhir edilen eski bir vagonun çekimi. Çalıştay bu resmin sağındaki istinat duvarının üstündeki yoldan bu vagonun bir fotoğrafını içerir.

ChrisJ, COSTANTINO, pajaran, danos, papagolf21, kordinator, jhm, ikeharel marcou esta nota como útil

Photo Information
Viewed: 898
Points: 22
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 7215 W: 301 N: 15624] (58830)
View More Pictures
explore TREKEARTH