Fotos

Photographer's NoteThis was taken at the observation lounge of Canyon Rim Visitor Center. This lady was engaged in a phone conversation overlooking the forest. The reflections of the visitors on the deck to the left of her from the window on her right looked as though she was accompanied by ghosts, perhaps ghosts of past visitors.

Canyon Rim Visitor Center mainly acts as a visitor contact station for area information and for interpretation of the natural, cultural, recreational, and historic values of the New River Gorge. The center has an estimated 300,000 visitors each year. The most easily recognized attractions of the site are the views of the gorge and bridge. The back deck of the center offers a two-mile view southward into the park. Visitors discover the striking size of the gorge with one of the world's oldest rivers at the bottom.


Geçmiş Ziyaretçilerin Hayaletleri

Bu Kanyon Kıyıları Ziyaretçi Merkezi'nin gözlem salonuna alındı. Bu bayan orman manzaralı bir telefon görüşmesiyle meşguldü. Onun sağındaki pencereden solundaki balkondaki ziyaretçilerin yansımaları sanki o hayaletler, belki geçmiş ziyaretçilerin hayaletleri ile eşlik ediliyormuş gibi göründü.

Kanyon Kıyıları Ziyaretçi Merkezi ağırlıklı olarak bölge enformasyonu ve Yeni Irmak Vadisi’nin doğal, kültürel, eğlence ve tarihi değerlerinin yorumlanması için bir ziyaretçi iletişim istasyonu olarak görev yapar. Merkezin her yıl yaklaşık 300 000 ziyaretçisi vardır. Sitenin en kolay tanınan cazibeleri vadi ve köprü manzaralarıdır. Merkezinin arka güvertesi parkın güneye iki millik görünümünü sunar. Ziyaretçiler altında dünyanın en eski nehirlerinden biri olan vadinin çarpıcı boyutunu keşfederler.

ikeharel, pajaran, papagolf21, jhm, jcpix marcou esta nota como útil

Photo Information
Viewed: 1123
Points: 20
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 8157 W: 304 N: 17749] (67789)
View More Pictures
explore TREKEARTH