Fotos

Photographer's Note

Frederick Franck (b. April 12, 1909 in Maastricht, The Netherlands – d. June 5, 2006 in Warwick, New York, U.S.) was a painter, sculptor, and author of more than 30 books on Buddhism and other subjects who was known for his interest in human spirituality. He became a United States citizen in 1945. He was a dental surgeon by trade. His sculptures are in the collections of the Museum of Modern Art, the Whitney Museum of American Art, the Fogg Art Museum, the Tokyo National Museum, and the Cathedral of St. John the Divine. His major creation was a sculpture garden and park adjacent to his home in Warwick, New York, which he called Pacem in Terris, or "Peace on Earth." Pacem in Terris was opened to the public in 1966. Dr. Franck dedicated it to Dr. Albert Schweitzer as well as to Pope John XXIII and the Buddhist teacher D.T. Suzuki. More than 70 sculptures adorn the property, which is now operated by a nonprofit foundation.

I came across this sculpture on Bucknell's campus with a plaque that said:
FREDERICK FRANCK
SEVEN GENERATIONS 1991.
IN ALL OUR DELIBERATIONS WE MUST BE MINDFUL OF THE IMPACT OF OUR DECISIONS ON THE NEXT SEVEN GENERATIONS.
FROM THE GREAT LAW OF SIX NATIONS
IROQUOIS CONFEDERACY.

Further google-search revealed that "Seven Generations" was installed on Warwick's Hallowed Ground, the tiny tract of land on the corner of Galloway and Forrester roads that once held one of Warwick's first churches, by the Warwick Conservancy, along with the Village of Warwick, which owns the historic site. The iconic piece has been replicated at more than a dozen public venues around the globe, including St. John the Divine Cathedral in New York, as well as parks in Buenos Aires and Holland, where Franck was born. I guess we can add Bucknell University campus to that list.


7 Nesil

Frederick Franck (d. 12 Nisan 1909, Maastricht, Hollanda - ö. 5 Haziran 2006, Warwick, New York, ABD) insan maneviyatına olan ilgisi ve 30'dan fazla Budizm ve diğer konularda kitabıyla tanınmış bir ressam, heykeltıraş ve yazardı. 1945 yılında ABD vatandaşı oldu. Mesleği diş hekimliğiydi. Onun heykelleri Modern Sanat Müzesi, Whitney Amerikan Sanat Müzesi, Fogg Sanat Müzesi, Tokyo Ulusal Müzesi ve St John İlahi Katedrali Müzesi koleksiyonlarında bulunmaktadır. Onun en önemli eseri New York, Warwick’teki evine bitişik Pacem in Terris, ya da "Yeryüzünde Barış" diye anılan bir heykel bahçesi ve parktır. Pacem in Terris 1966 yılında halka açıldı. Dr Franck onu Dr Albert Schweitzer’ın yanı sıra Papa John XXIII ve Budist öğretmen DT Suzuki için adamıştır. Şimdi kar amacı gütmeyen bir vakıf tarafından işletilen emlâğı 70'den fazla heykel süsler.

Bucknell kampüsünde üzerinde şunları yazan bir plaket ile bu heykele rastladım:
FREDERICK FRANCK
YEDİ NESİL 1991.
TÜM GÖRÜŞMELERİMİZDE BİZ, KARARLARIMIZIN BİR SONRAKİ YEDİ NESİL ÜZERİNDEKİ ETKİSİNE DİKKATLİ OLMALIYIZ.
ALTI MİLLETLER BÜYÜK KANUNU'NDAN
İROQUOİS KONFEDERASYONU.

Müteakip bir google-arama "Yedi Nesiller"in, bir zamanlar Warwick’in ilk kiliselerinden birini barındıran Galloway ve Forrester yolların köşesindeki küçük bir arazi olan Warwick Hallowed Ground’a (Warwick Kutsal Toprağı), tarihi sitesnin sahibi Warwick Köyü ile birlikte Warwick Koruma Kuruluşu tarafından, yerleştirildiğini ortaya çıkardı. Bu ikonik eser, New York'ta St John İlahi Katedrali, Franck’in doğduğu Hollanda’da ve Buenos Aires’de parklar da dahil olmak üzere dünya çapında bir düzineden fazla kamu mekanlarında çoğaltılmıştır. Sanırım bu listeye Bucknell Üniversitesi kampüsünü de ekleyebiliriz.

krzychu30, pajaran, kato, ikeharel, danos, maloutim marcou esta nota como útil

Photo Information
Viewed: 4020
Points: 18
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 7919 W: 302 N: 17146] (65043)
View More Pictures
explore TREKEARTH