Fotos

Photographer's Note

Anchorage is located in South Central Alaska. It lies slightly farther north than Oslo, Stockholm, Helsinki and St. Petersburg. It is northeast of the Alaska Peninsula, Kodiak Island, and Cook Inlet, due north of the Kenai Peninsula, northwest of Prince William Sound and Alaska Panhandle, and nearly due south of Mount McKinley/Denali.

The city is on a strip of coastal lowland and extends up the lower alpine slopes of the Chugach Mountains. To the south is Turnagain Arm, a fjord that has some of the world's highest tides. Knik Arm, another tidal inlet, lies to the west and north. The Chugach Mountains on the east form a boundary to development, but not to the city limits, which encompass part of the wild alpine territory of Chugach State Park.

The city's seacoast consists mostly of treacherous mudflats. Newcomers and tourists are warned not to walk in this area because of extreme tidal changes and sticky mud.

To the north is Matanuska-Susitna Borough (Mat-Su Valley), which is included with the MOA as a metropolitan area by the US Census Bureau. Although the Mat-Su is a "bedroom community" for Anchorage, the towns, exurbs, farms, and homesteads there have varied local cultures quite distinct from that of Anchorage proper.[citation needed] Between metropolitan Anchorage and the valley, the communities of Eagle River and Chugiak, though part of the MOA, also have distinct identities.[citation needed]

According to the United States Census Bureau, the municipality has a total area of 1,961.1 square miles (5,079.2 km²), of which 1,697.2 square miles (4,395.8 km²) is land and 263.9 square miles (683.4 km²) is water. The total area is 13.46% water. The area of Anchorage is thus larger than that of Rhode Island.

**** **** ****

Alaska'da ilk durak Anchorage... toplamda 20 saatlik yolculuktan sonra bana göre ılık ve t-shirt ile gezilebilen ama diğer normal insanlara göre soğuk ve kabanla dolaşılan bir havada bavulu otele atıp hatta odaya bile çıkarmayıp direk fotoğraf çekimine başladım... Zira havalimanında fotoğraf adına yaptığım istihbarat çalışmalarında en elverişli zamanın sabah ve bulutlar göğü sarmadan geçen sürede olabileceğini öğrendim... Ancak sabah kavramının orada saat 05.00 gibi ifade edildiğini uykusuzluktan zombi kıvamına gelince öğrendim... Yazdan kışa geçişin son dilimi olan bu zamanda alçak ve koyu bulutlar yüzünden ışık adına iyi fotoğraf yakalamak sabahın erken saatleri dışında oldukça zor ve hatta fotoğraf adına da oldukça keyifsiz.. Ancak şehir-özellikle downtown- iyi ışıkta bir grafik ve yansıma cenneti idi benim adıma... çok erken iki sabahta panaromik görüntüler yerine grafik görüntüleri tercih ettim.. zira Anchorage 'ın minik bir Manhattan' dan farkı olmaması Alaska beklentilerimin ilk hayal kırıklığı idi.. bu ve bundan sonraki bir kaç foto bu türde olacak.. sonra ver elini "wild life" ;))

Photo Information
Viewed: 3437
Points: 38
Discussions
Additional Photos by Coskun Tezic (Tezic) Gold Star Critiquer/Gold Note Writer [C: 1825 W: 7 N: 3326] (17867)
View More Pictures
explore TREKEARTH