Fotos

Photographer's Note

Ayna kırılmasının uğursuzluk getirdiği inancının temeli ilk aynanın yapılışından bile önceye, ilk çağ insanına kadar uzanır. Su birikintisinde kendi yansımasını gören insan, bunu kendi ruhu sanıyordu. Suyu bulandırıp, görüntüsünün kaybolmasına neden olanları da düşman biliyordu.

İlk ayna kullanımına ise eski Mısır devletlerinde rastlanır. Bu aynalar günümüzde kullandıklarımızdan farklı; pirinç, bronz, gümüş ve hatta altın gibi metallerden yapılmış ve çok iyi parlatılmış yüzeylerdi. Dolayısıyla kırılmaları mümkün değildi. İnsanoğlu, parlak yüzeydeki yansımayı kendi ruhunun bir parçası olduğuna inanmaya devam etti.

Bu inanç, cam gibi kırılabilir malzemeler kullanılmaya başlandığında da devam etti. Ancak cam kaplar kırılabiliyordu, o zaman da içindeki ruhun bir parçası ruhu terk ediyordu.

Romalılar ise bu uğursuzluğu 7 yıl olarak belirlediler. Çünkü onlar hayatın her yedi yılda bir kendini yenilediğine inanıyorlardı. Cam kırılmasıyla tahrip olan ruh ve dolayısıyla beden, yedi yılda kendisini tamir edeceğine inanıyorlardı.

SantralIstanbul’un hediyelik eşya mağazasında, duvardaki dekoratif aynadan bir görüntü…

.................

Breaking a mirror is considered to bring bad luck almost since ancient times. The origin of the superstition comes from antiquity; where human first see his own reflection on waterholes and take it as his soul. Anyone, who makes waves on water and cause the reflection to be lost, is considered to be an enemy.

First mirror was used in Egyptian times, shiny surfaces made of brass, bronze, silver, even gold and they were not fragile. Then, fragile materials such as glass were used for reflections. For all those times, human believe to see their own souls in the reflections. But glass was fragile; and breaking it would also break the soul into pieces.

According to the superstition, bad luck lasts in years. This originates from Romans who believe that life regenerates itself for every seven years. A person, who breaks a mirror, would destroy his soul and consequently his body and would only able to renew himself after seven years…

Taken in gift shop of SantralIstanbul, a decorative mirror on the wall…

nes7, tehanu_f, bostankorkulugu, gokanlam, Cretense, Tezic, saylan-cb, jorgi, didemay marcou esta nota como útil

Photo Information
Viewed: 3594
Points: 48
Discussions
Additional Photos by Burcu Yakartas (burGu) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 506 W: 86 N: 853] (4840)
View More Pictures
explore TREKEARTH