Fotos

Photographer's Note

ULU CAMİİ:

Germiyan oğulları tarafında Uşak’ta yapılan en görkemlisi yapıt Ulu Camidir.Uşak Şehrinde 14. yüzyılın ortalarında bina edilmiş olan bu mabet, şehirdeki diğer Camiler arasında metin yapısı ve cesametiyle ismine layık bir durum arzeden değerli bir eserdir.
Halen son cemaat mahalli orta kapısı balasına konulmuş bir kitabe bu camiinin yapısıyla alakalı görülüyorsa da bunun bir çeşmeye ait olduğu anlaşılmaktadır.Taçkapı üstündeki kitabesinde Germiyanoğlu Süleymanşah oğlu Yakup Bey’in 1419’da yaptırdığı Kocasu diye anılan çeşmenindir deninmektedir.
Kitabe Arapça ifadelidir ve bugünkü dilimizde “Bu bina (çeşme) büyük padişah, Germiyan illerinin beyi Süleyman Şah oğlu Yakup Bey Allak memleketlerini ebedi kılsın zamanında zayıf ve Allah rahmetine muhtaç kullara Kavşit oğlu Hasan oğlu Muhammed tarafından 822 Hicri senesinin Şaban ayında yapıldı ve suyu da geldi” cümleleriyle çevrilir.
Evliya Çelebi “Cümle çarşu içinde cemaatı firavanlı(cemaatı çok) Ulu Camii, kargir kubbe ve kargir minarelidir. Ama kubbesi tahtalar ile mesturdur (örtülüdür)” demektedir.


Ulu Camii’nin bugünkü görünümü

Konumuz olan Ulu Cami bu tarihte veya bundan birkaç sene evvel inşa edilmiş olabilir. Mezkur camii, Germiyan oğulları devrinin mimari ve hususiyetlerini taşıyan gayet tipik bir eserdir.
Germiyan oğullarının istiklal ve hakimiyeti Miladdan sonra 1300-1428 seneleri arasında devam etmiş olduğuna göre, bu bir asrı aşan zaman içinde hükümran oldukları ülkelerde büyük ehemmiyette imarda bulunmuşlar ve bilhassa çeşitli dini ve sosyal tesisler meydana getirmişlerdir.
1558 M2’lik alanda 575 M2’lik arsa üzerine inşa edilmiş, içten içe ibadet alanı 407 M2 ve 600 kişilik cemaat kapasitesine sahiptir.
Caminin Planı:
Uşak Ulu Camii son cemaat mahalli ve haremden ibaret tek kütle halinde bir binadır. Avlusunun Kıble ve Kısmen doğu tarafında bir mezarlık görülmektedir. Etrafını çeviren taş döşemeli avluda bugünkü yol seviyesinden takriben bir metre kadar çukurdadır.

Tezic marcou esta nota como útil

Photo Information
  • Copyright: Fatih GOKLER (cemsultan) Gold Star Critiquer/Silver Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 315 W: 44 N: 347] (4726)
  • Genre: Lugares
  • Medium: Cor
  • Date Taken: 2008-04-22
  • Categories: Arquitectura
  • Exposição: f/3.5, 1/15 segundos
  • Details: Tripod: Yes
  • More Photo Info: view
  • Versão da Foto: Versão Original
  • Date Submitted: 2008-04-22 10:29
Viewed: 7621
Points: 14
Discussions
Additional Photos by Fatih GOKLER (cemsultan) Gold Star Critiquer/Silver Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 315 W: 44 N: 347] (4726)
View More Pictures
explore TREKEARTH