Fotos

Photographer's NoteGülhane Park was the stage for other important events. The Republic’s founder Atatürk first revealed to the public the new Latin alphabet for Turkish on September 1, 1928 in this park. When Atatürk's body was sent to Ankara, the last ceremony in Istanbul was held in the Seraglio part of Gülhane Park on November 19, 1938.

The park underwent a major renovation in recent years; the removal of the fun fair and picnic grounds as well as a small zoo established in the 1950s resulted an increase in open space. The excursion routes were re-arranged and the big pool was renovated in a modern style. With concrete structures removed the park regained the natural landscape of the 1950s, revealing trees dating from the 1800s. This latest renovation must have brought in some colorful “art,“ like the park’s name shown in this photo. The workshop shows another example.


Arabesk Diyebilir Misiniz?

Gülhane Parkı diğer önemli olaylara sahne oldu. Cumhuriyet’in kurucusu Atatürk, Türkçe için Latin alphabesini halka ilk bu parkta 1 Eylül 1928 tarihinde gösterdi. Atatürk'ün naaşı Ankara'ya gönderilirken, İstanbul'daki son tören Gülhane Parkı'nın Sarayburnu bölümünde 19 Kasım 1938 tarihinde yapıldı.

Park, son yıllarda büyük bir yenilemeye maruz kaldı; lunapark ve piknik alanlarıyla 1950'lerde kurulmuş küçük bir hayvanat bahçesinin kaldırılması açık alanda bir artışa sonuç verdi. Gezi yolları yeniden düzenlendi ve büyük havuz, modern bir tarzda yenilendi. Beton yapıların kaldırılması ile park 1950'lerdeki doğal peyzajını kazandı ve 1800'lerden kalma ağaçlar ortaya çıktı. Bu son yenileme bu fotoğrafta gösterilen parkın adı gibi bazı renkli "sanat" getirmiş olmalı. Atölye diğer bir örneğini gösterir.

papagolf21, pajaran, kordinator, jhm, danos, holmertz, ChrisJ marcou esta nota como útil

Photo Information
Viewed: 1305
Points: 22
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 7204 W: 301 N: 15593] (58703)
View More Pictures
explore TREKEARTH