Fotos

Photographer's NoteBefore we depart from the Grand Bazaar, let us have one last look at these lamps and lanterns. It was a pity we had flown and could not take one of these bulky items back with us. But then again, we could not have bargained for a big item, anyway. I have lived in the U.S. for too long to even think about making a counter offer on the price, I just pay what I am asked. However, travel guides claim that bargaining is a ritual that’s acceptable and even expected everywhere except proper shops and some of the antique stores – wherever there are price tags generally. You are recommended to ask if unsure.

Lambalar ve Fenerler

Kapalıçarşı'dan çıkmadan önce bu lambalar ve fenerlere son bir göz atalım. Ne yazık ki uçakla gitmiştik ve geri bu hantal parçalardan birini götüremezdik. Zaten, biz, büyük bir parça için pazarlık edemezdik nasılsa. Fiyata bir karşı teklif vermek için ABD'de çok uzun süre yaşamışım, ben iştenileni öderim. Ancak, seyahat rehberleri pazarlığın kabul edilebilir ve hatta adamakıllı dükkanlar ve bazı antika mağazaları - genellikle fiyat etiketlerinin olduğu yerler - hariç her yerde beklenen bir ritüel olduğunu iddia ediyor. Emin değilseniz sormanız tavsiye edilir.

Photo Information
Viewed: 1626
Points: 44
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 7818 W: 302 N: 16855] (63836)
View More Pictures
explore TREKEARTH