Fotos

Photographer's Note

Arkadaşlar,

Yaklaşık yirmi gündür Muş, Bitlis, Van, Hakkari, Şırnak, Siirt ve ilçelerinde geziyorum. Zamanımın tümünü minibüslerde, çay ocaklarında, 2. 3. sınıf otellerde, internet kafelerde, lokantalarda , tezgahlarda, dükkanlarda halkla sohbet ederek geçiriyorum. Halkın her kesiminden insan medyanın verdiği yanlış, çarpıtılmış, yalan haberlerden ve yorumcuların yorumlarından alabildiğine şikayetçiler. Zaten Türkiye Medyasının verdiği haberleri çoğu izlemiyor, izleyenlerde sadece gülümsüyorlar. Bütün bunları niye mi anlatıyorum, çünkü bu gün sabahtan beri Siirt’i gezdim ve her zamanki gibi insanlarla sohbet ettim. Tek konu Bülent Ersoy ve söyledikleri. Farklı bir yaklaşım duymak onları çok sevindirmişti. Ancak Ahmet Kaya’nın başına gelenlerin Bülent Ersoy’un başına geleceği endişesini duyuyorlardı. Bu satırları yazarken de TV de Bülent Ersoy için soruşturma açıldığını duydum…

Bölgede basına öyle bir kırgınlık ve tepki var ki bunu kavradığım ilk günden beri merhabadan sonra ilk olarak gazeteci olmadığımı açıklıyorum. Zaten halkın içinde de hiç gazeteciye rastlamadım. Sadece olayın olduğu bölgeye gidiyorlar, link araçlarını bile kuytuya çekiyorlar, yayınlarını da askerin yanından yapıyorlar.

Fotoğraf bu gün Siirt Battaniyeciler Çarşısında çekildi. Eski çarşının içindeki esnaf ve zanaatkarın büyük kısmı Arap kökenli. Halkın yakınlığı ve sıcaklığı anlatılır gibi değil. Dün terörle mücadele den polislerin sorgulaması sırasında fazla ara sokaklara girmemem uyarısına rağmen, en yoksul ve kuytu sokaklarda da gezdim ama olumsuz hiç bir şeyle karşılaşmadığım gibi büyük misafir perverlik ve yakınlık gördüm.

Selamlar, sevgiler.

Kemal Mert

salvator, rigoletto, bostankorkulugu, nes7, agustos07, enedimd marcou esta nota como útil

Photo Information
Viewed: 3388
Points: 18
Discussions
  • None
Additional Photos by Mehmet Kemal Mert (KemaLMerT) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 841 W: 50 N: 879] (12048)
View More Pictures
explore TREKEARTH