Fotos

Photographer's Note

Poyrazköy

Poyrazköy, Beykoz ilçesinin en meşhur köylerinden birisidir. Tipik bir balıkçı köyü olan Poyrazköy turistlerin de uğrak yeridir. Kuruluş tarihi altı yüzyıl öncesine kadar giden Poyrazköy'e ilk yerleşenlerin Cenevizlilerin olduğu tahmin edilmektedir. Köye daha sonra Bizanslılar gelip yerleşmiş ancak köyün Osmanlı hakimiyetine geçmesinin ardından Trabzon ve Rize'den getirtilen insanlarla birlikte çehresi değişmiştir.

Köyün kuzey doğusunda, boğaz girişine hakim bir yerde bulunan gözetleme kulesi, ünlü Osmanlı tarihçisi ve devlet adamı Cevdet Paşa'nın kayıtlarına göre 1778'den sonra
Kaptan-ı Derya Cezayirli Hasan Paşa tarafından Fransız mimar Baron de Tott'a yaptırılmıştır. Bu gözetleme kulesinin giriş kapısının sağında ve solunda personelin kalması için inşa edilen mahsen girişleri oldukça özgün bir karakter arzetmektedir.

Köyde bulunan Poyraz Kalesi de yine aynı dönemlere aittir. Poyraz Kalesi'nin hemen karşısında Garipçe Kalesi bulunmaktadır. Kara kısmından çok az bir bölümü görülebilen kale askeri amaçlar için kullanılmıştır.

Eşsiz sahili ile nefes kesen bir manzaraya sahip olan Poyrazköy, birbirinden hünerli balıkçı lokantaları ile ünlüdür.

Poyrazköy , its name, which means 'North Wind Village', the north wind's chill gusts are not felt here. The area inside the breakwater has therefore been turned into a port that welcomes fishing boats and yachts at the north end of the Bosphorus and entrance to the Black Sea. With the purest sea water around, the beaches along its sheltered bay make Poyrazköy even more touristic. Most of the village population make their living by fishing, and you can eat freshly caught fish at the many restaurants that line the shore.

BurhanettinMasa marcou esta nota como útil

Photo Information
Viewed: 1653
Points: 4
Discussions
Additional Photos by Sedef SARIHAN (Sedef65) Silver Star Critiquer/Silver Note Writer [C: 28 W: 0 N: 44] (766)
View More Pictures
explore TREKEARTH