Fotos

Photographer's NoteThis is the reproduction of a tomb chamber at the Istanbul Archeological Museum. The original tomb is in the Valley of Tombs in Palmyra and was built by a rich Palmyran family for at least 219 persons in 108 AD. The bodies were placed in drawer-like tomb compartments lined up vertically and horizontally and limestone slabs with human busts in high relief and with inscriptions of identity sealed the openings of the compartments. Hypogea or underground tombs were rich monumental tombs preferred by Palmyrans in the 1st and 2nd centuries AD, besides tower tombs and house tombs.

The busts in this model constructed for the museum are original.


Palmyra Mezar Odası

Bu İstanbul Arkeoloji Müzesi'nde bir mezar odasının reprodüksiyonudur. Orijinal mezar Palmyra Mezarlar Vadisi'ndedir ve M.S. 108’de en az 219 kişi için bir zengin Palmyralı aile tarafından inşa edilmiştir. Cesetler üst üste ve yan yana sıralanan çekmece şeklindeki mezar bölmelerine yerleştirilir ve önlerini de üzerlerinde ölünün kabartma büstü ve kimliğini belirten yazıların bulunduğu kireçtaşı levhalar kapatırdı. Hipoje veya yeraltı mezarları, kule mezarları ve ev mezarları ile birlikte, 1. ve 2. yüzyıllarda Palmyralılar tarafından tercih edilen zengin anıtsal mezarlardı.

Müze için inşa edilmiş bu modelde büstler orijinaldir.

Photo Information
Viewed: 1872
Points: 32
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 7204 W: 301 N: 15593] (58703)
View More Pictures
explore TREKEARTH