Fotos

Photographer's NoteCats are everywhere in Istanbul, and very comfortable. We saw this little house at the entrance to Gülhane Park. We could not figure out whether it started as a pigeon house and was taken over by cats, but now it is a cat house.

The population of Turkey is mostly Muslim. There is Islamic lore that encourages tolerance of cats. One popular story is about a cat which thwarted a poisonous snake that had approached the Prophet Muhammad. In another one, the Prophet found his cat sleeping on the edge of his vest. Instead of shifting the cat, the Prophet cut off the portion of the vest that was free and wore it without disturbing the cat. According to a popular saying, the penitence for killing a cat is to build a mosque.


İstanbul Sakinleri

Kediler İstanbul'da her yerde ve çok rahatlar. Gülhane Parkı girişinde bu küçük evi gördük. Bu bir güvercin evi olarak başlayıp kediler tarafından devralınmış mı biz çözemedik, ama şimdi bir kedi evi.

Türkiye nüfusu çoğunlukla Müslüman. Kedilerin toleransını teşvik eden İslami irfan vardır. Bir popüler hikaye [Hz.] Muhammed’e yaklaşan zehirli bir yılanı bertaraf eden bir kedi hakkındadır. Başka birinde, Peygamber yeleğinin kenarında bir kediyi uyur bulmuş. Kedinin yerini değiştireceğine, Peygamber yeleğinin serbest kısmını kesmiş ve kediyi rahatsız etmeden giymiş. Popüler bir rivayete göre, bir kediyi öldürmenin pişmanlığı bir cami inşa etmektir.

pajaran, papagolf21, kordinator, jhm, mirosu, ChrisJ, adores, PiotrF, fritzi007 marcou esta nota como útil

Photo Information
Viewed: 1339
Points: 34
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 7793 W: 302 N: 16804] (63607)
View More Pictures
explore TREKEARTH