Fotos

Photographer's NoteAfter having spent almost a day following the news, calling Sister and poring through facebook, I go back to my normal routine. Last I heard from Sister was that things were almost back to normal and that she was hoping to fly tomorrow for vacation. However, part of me says this coup attempt is the end of Turkey as I knew it, the dark forces that have been at work the last decade or so are going to take advantage of this event to tighten their grip on what was once a Western-looking fledgling democracy.

When I prepared this photo, I was planning to dedicate it to Ike Harel (ikeharel), who often shows us photos of airplanes taking off from / approaching Ben Gurion Airport. This is one of Turkish Airlines’ planes in Star Alliance livery: TC-JPP, Airbus A320-232 descending to Atatürk International Airport on its flight from Erzincan. That day, the air corridor to the airport was over Sister’s house and there was a plane passing over us almost every minute.


Ike için: THY Star Alliance Dış Tasarımı

Haberlerin izleyip, ablamı arayıp ve facebook’u tarayarak neredeyse bir gün geçirdikten sonra normal alışkanlığıma geri döndüm. Ablamdan son duyduğum herşeyin neredeyse normale döndüğü ve onun tatil için yarın uçmayı umduğuydu. Ancak, içim bana diyor ki bu darbe girişimi, benim bildiğim Türkiye'nin sonudur, son on yıl kadardır çalışmakta olan karanlık güçler bu olaydan yararlanıp bir kez Batıya dönük çiçeği burnunda demokrasi üzerindeki kavramalarını sıkacaklar.

Bu fotoyu hazırlarken, ben sık sık bize Ben Gurion Havaalanı’na/’ndan yaklaşan / kalkan uçakların fotoğraflarını gösteren Ike Harel’e (ikeharel), adamayı planlıyordum. Bu Türk Hava Yolları'nın Star Alliance dış tasarımlı uçaklarından biridir: TC-JPP, Erzincan’dan uçuşunda Atatürk Havalimanı'na doğru alçalan Airbus A320-232. O gün, havaalanına hava koridoru ablamın evinin üstünden geçiyordu ve bizim üzerimizden hemen hemen her dakikada bir geçen uçak vardı.


Exif Data
Camera / Image Information
Make: Canon
Model: Canon PowerShot SX60 HS
Lens: 3.8-247.0 mm
Software: Adobe Photoshop Elements 12.0 Macintosh
File Size: 479 kb
Shot Information
Exposure Time: 1/251
F-Stop: f/6.5
ISO Speed Ratings: 100
Focal length: 247.0 mm (in 35 mm: 1350 mm)
Date Taken: 2016-05-26 18:00
Metering Mode: Pattern
Flash: Flash did not fire, compulsory flash mode

pajaran, ikeharel, papagolf21, snunney, jhm, Fis2, danos, Cricri marcou esta nota como útil

Photo Information
Viewed: 1153
Points: 36
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 8135 W: 302 N: 17690] (67529)
View More Pictures
explore TREKEARTH