Fotos

Photographer's NoteThis is the entrance to Atlı Köşk (Equestrian Villa). On the first floor of the villa, antique furniture and part of the Sabancıs’ painting collection are displayed while upstairs houses primarily the calligraphy collection. The workshop displays another photo of the entrance from a different point of view.

In 1925, Prince Mehmed Ali Hasan of the Khedive* family commissioned the Italian architect Edouard De Nari to build the villa, now the museum's main building, and it was used as a summer house for many years by various members of the Khedive family. After the mansion was purchased in 1951 by industrialist Hacı Ömer Sabancı from the Khedive family as a summer residence, it came to be known as Atlı Köşk, “The Mansion with the Horse”, because of the statue of a horse (purchased in the same year) that was installed in the garden; the statue is the 1864 work of the French sculptor Louis Doumas.

*The term Khedive (Ottoman Turkish: Hıdiv) is a title largely equivalent to the English word viceroy. It was first used, without official recognition, by Muhammad Ali Pasha (Turkish: Kavalalı Mehmet Ali Paşa, General Muhammad Ali of Kavala), the governor of Egypt and Sudan, and vassal of the Ottoman Empire. The initially self-declared title was officially recognized by the Ottoman government in 1867, and used subsequently by Ismail Pasha, and his dynastic successors until 1914.


Atlı Köşk’e Giriş

Bu Atlı Köşk'ün girişidir. Villanın birinci katında antika mobilyalar ve Sabancıların resim koleksiyonunun bir bölümü görüntülenirken üst katta öncelikle hat koleksiyonunu barındırmaktadır. Atölye girişin farklı bir bakış açısından başka bir fotoğrafını görüntüler.

1925 yılında, Hıdiv* ailesinden Prens Mehmed Ali Hasan tarafından şimdi müzenin ana binası olan villa İtalyan mimar Edouard De Nari’ye yaptırılmış ve Hıdiv ailesinin değişik mensupları tarafından uzun yıllar yazlık olarak kullanılmıştır. Konak Hıdiv ailesinden sanayici Hacı Ömer Sabancı tarafından bir yazlık olarak 1951 yılında satın alındıktan sonra, (aynı yıl satın alınan) bir at heykelinin bahçesinde monte edilmesinden dolayı “Atlı Köşk“ olarak bilinir hale geldi; heykel Fransız heykeltıraş Louis Doumas 1864 eseridir.

*Hıdiv terimi (Osmanlı Türkçe: Hıdiv) İngilizce kelime viceroy’a (genel vali) büyük ölçüde eşdeğer bir başlıktır. İlk olarak Osmanlı İmparatorluğu'nun Mısır ve Sudan valisi ve vasalı Muhammed Ali Paşa (Türkçesi: Kavalalı Mehmet Ali Paşa) tarafından, resmi tanınma olmadan kullanıldı. Başlangıçta kendince beyan edilen ünvan resmen 1867 yılında Osmanlı hükümeti tarafından tanındı ve sonradan 1914 yılına kadar İsmail Paşa ve onun hanedan halefleri tarafından kullanılmıştır.


Exif Data
Camera / Image Information
Make: NIKON CORPORATION
Model: NIKON D7000
Lens: 11.0-16.0 mm f/2.8
Software: Adobe Photoshop Elements 12.0 Macintosh
File Size: 995 kb
Shot Information
Exposure Time: 1/40
F-Stop: f/3.2
ISO Speed Ratings: 800
Focal length: 11.0 mm
Date Taken: 2016-05-26 14:26
Metering Mode: Pattern
Flash: Flash did not fire, compulsory flash mode

Photo Information
Viewed: 1163
Points: 42
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 8132 W: 302 N: 17678] (67483)
View More Pictures
explore TREKEARTH