Fotos

Photographer's Note

Kokoretch

Kokoreç (Turkish) or kokoretsi (Greek) is a dish of the Balkans and Anatolia consisting mainly of lamb or goat intestines, often wrapping seasoned offal, including sweetbreads, hearts, lungs or kidneys. The intestines of suckling lambs are preferred. The ingredients are sliced and seasoned with lemon, olive oil, oregano, salt, and pepper. The intestine is cleaned especially thoroughly. The filling meats are threaded onto a long skewer and wrapped with the intestine to hold them together. Kokoretch is usually roasted on a horizontal skewer over a charcoal, gas, or electrical burner. The cooked kokoretch is chopped, sprinkled with oregano, and served on a plate. Sometimes it is served on a piece of flatbread. Some add tomatoes or spices in it. It may also (especially in Turkey) be served in half a baguette or in a sandwich bun, plain or garnished, almost always with oregano and red pepper.

This is a kokoretch cart by the Bosphorus. The half baguettes and tomatoes can be seen in the compartment on the left.
Kokoreç (Türkçe) veya kokoretsi (Yunanca) Balkanlar ve Anadolu'nun, sık sık özden, kalp, akciğer veya böbrek olmak üzere baharatlı sakatatı saran başlıca kuzu veya keçi bağırsaklarından oluşan bir yemektir. Süt kuzuların bağırsakları tercih edilir. Malzemeler dilimlenir ve limon, zeytinyağı, kekik, tuz, karabiber ve birlikte tatlandırılır. Bağırsak, özellikle iyice temizlenir. Dolum etler uzun şişe geçirilir ve onları bir arada tutmak için bağırsak ile sarılır. Kokoreç çoğunlukla kömür, doğal gaz ya da elektrik brülörün üzerinde yatay şişle kavrulur. Pişmiş kokoreçe kekik serpilir, doğranır ve bir tabakta servis edilir. Bazen gözleme parçası üzerinde servis edilir. Bazıları domates veya baharat ekler. Ayrıca (özellikle Türkiye'de) hemen hemen her zaman kekik ve kırmızı biber ile, sade veya süslenmiş, yarım baget ya da bir sandviç ekmeğinde servis edilebilir.

Bu Boğaz’da bir kokoreç arabası. Yarım baget ve domatesler soldaki bölmede görülebilir.

pajaran, ikeharel, ikeharel, jhm, kordinator, holmertz, fritzi007, nikkitta marcou esta nota como útil

Photo Information
Viewed: 1865
Points: 28
Discussions
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 8139 W: 302 N: 17702] (67583)
View More Pictures
explore TREKEARTH