Fotos

Photographer's Note

Göcek is a small town in Fethiye district in Muğla Province, Turkey.

It was named “Kalimche” in ancient times, and is located between Fethiye – Telmessos in ancient times – and Dalyan – Caunos in ancient times. According to the legends, it is in the Göcek area that Icarus landed in the sea after his famous flight trying to escape from the tower where he was imprisoned. Göcek was used as a harbour for ships loading chrome ore collected from the mines under nearby mountains during the Ottoman period.

Today, Göcek hosts six significant marinas that serve the yacht tourism in the region: Club Marina, Skopea Marina, Municipality Marinas, Marinturk Göcek Village Port, Marinturk Göcek Exclusive and D-Marin Gocek. A prominent characteristic of the town is the fact that it harbors islands and coves located in a large and secluded bay. Owing to its location, it naturally enjoys a high potential for yacht tourism. In 1988, Göcek was declared a Registered Area of Special Protection.
(vikipedia)

---

Göcek, Muğla (ili)'nde Fethiye ilçesine bağlı bir mahalledir.

Yerleşik nüfusu 6.590 'dır. Yaz aylarında bu sayı 9,000 inin üzerine çıktığı düşünülmektedir. Mavi Yolculuk çıkış ve bitiş noktası olarak yoğun yat trafiğine sahiptir. Özellikle uluslararası sulardan gelen uzun yol gezginleri için kapalı körfezi ile sakin ve güvenli bir limandır. Temiz Akdeniz suları , yemyeşil çam ormanları ve plajları ile saklı bir cennet kabul edilen Koyları ve adaları ile deniz yolcuları için vazgeçilmez bir rota haline getirmiştir. Tatil amacı ile karayolu ile gelen yerli ve yabancı turistlere hizmet verecek kapasitede kaliteli konaklama birimleri, günübirlik tekne turu hizmeti veren eğlenceli sahili ve yakın mesafelerdeki birçok plaj ve koyu ile tatilciler için değişik bir alternatiftir.
(vikipedi)

pajaran, danos, alvaraalto, bukitgolfb301, erhan1958 marcou esta nota como útil

Photo Information
Viewed: 1073
Points: 10
Discussions
  • None
Additional Photos by engin ozturk (Zengi001) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 279 W: 54 N: 222] (2883)
View More Pictures
explore TREKEARTH