Fotos

Photographer's Note

Seyyide Zeynep II
Hz Zeynep (Seyyide Zeynep) Türbesi / Cami - II

Şam'da bulunan bu mekanda Hz.Muhammed'in (sav) torunu, İmam-ı Ali ve Hz. Fatma'nın kızları, İmam-ı Hasan ve Hüseyin'in kızkardeşi Hz. Zeynep'in kabri bulunmakta. Çevre ülkeler dahil olmak üzere buraya çok sayıda (özellikle kafile halinde) ziyaretçiler gelmekte. (Şiiler için anlam ve önemi çok büyük) İlgi çeken kubbesinin 5 ton altınla kaplandığı söyleniyor. İnsan başta (insan ben oluyorum :) ) inanmasa da orada gönül verenlerini gördükçe herşeyi yapabileceklerine şahit oluyor. Yapım, bakım masrafları vs İran tarafından karşılandığı da okudum ama doğruluğunu bilemiyorum. Hz. Zeynep Kerbela'yı bizzat yaşamış, bütün yakınlarının ölümünü görmüş, kardeşi Hüseyin'in başını Şam'a kendisi getirmiştir. Yezid'e karşı çok duygusal ve güçlü bir yazısı var (bence okunmalı). Görüşler arasında sorun hala devam ediyor, hatta geçen yıl bir otobüs buranın çok yakınında patlatılmış ve çok sayıda insan ölmüştü. Mekanın çevresi ziyaretçilere hitap eden hediyelik satıcısı ve otellerle dolu. İranlı ziyaretçiler fazla olunca büyük çoğunluk farsça biliyor. Mekanın içerisi ise sürekli ağıt, göz yaşı döken binlerce insanla dolu. Türbeye dokunmak, bir şeyler sürmek büyük bir vazife olmuş inananlarına. İslam'a sonradan girdiği aşikar adetler çok fazla örneğin mekandan geri geri çıkmak, özel bezleri sürmek bağlamak gibi. Fotoğraf çekmek biraz sıkıntılı. Hele de ortamın duygusal havasında. Ritüellere dikkat etmek, saygı göstermek faydalı. Merkeze taksi ile 2, 3$ a (100SP) minibüs ile çok daha ucuza gidilebilir.
Özetle görülmeye değer duygusal, mistik ve ilginç bir mekan.
--
81A filtre kullanıldı.
+ tonal kontrast artışı ve warm efekti eklendi.
---
from wiki;
http://en.wikipedia.org/wiki/Sayyidah_Zaynab_Mosque
The shrine contains magnificent Iranian architecture and the dome is made of pure gold. There is also a large mosque adjoining the shrine which can accommodate more than 1300 people in it and a further 150 in the attached courtyards. The grave of Zaynab is enclosed within a cage-like structure, found directly beneath the golden dome. The doors of the shrine are made of pure gold with marvellous mirror works on the roof and walls. The shrine gives a touching look at first with its breath taking appearance. The two tall minarets of the shrine are an excellent example of the architecture. The shrine has a large market in front of it with many religious things readily available.
The shrine is dominated by pilgrims until it is closed at 9 pm. The central management is Iranian with a few Arabs. The majority of the pilgrims are Iranians, Pakistanis and Bahraini Arabs. Prayers are led by Ayatullah Mujtaba Hussaini and Muslims from all ethnic backgrounds can be found praying there.

Nobody marcou esta nota como útil

Photo Information
Viewed: 2722
Points: 2
Discussions
Additional Photos by mehmet kutlu INANC (hookah) (18)
View More Pictures
explore TREKEARTH