Fotos

Photographer's Note


My Intro to Israel, Day 9, Scene 4

This is a view of Dormition Abbey from Palm Sunday Road. It was built on the land the Ottomans gave as a gift to the Germans in the traditional site of Virgin Mary’s death. The ceremony of the establishment of the Dormition Abbey was held in 1898 during the historic visit of the German Kaiser Wilhelm II in Jerusalem and the Holy Land. The grand Abbey was designed by Heinrich Renard, and constructed in the years 1901-1910. It included a large church, a bell tower and a number of buildings. It was named "Dormitio Beatae Mariae Virginis" or "Holy Sleep of Virgin Mary", and in short the "Dormition".

Uyku Manastırı
İsrail’e Önsözüm, Gün 9, Sahne 4

Bu Palmiye Pazar Yolu’ndan Uyku Manastırı’nın bir görünümüdür. Bu Osmanlılar’ın Meryem Ana'nın geleneksel ölüm komunumda Almanlara hediye olarak verdiği arazi üzerine inşa edilmiştir. Uyku Manastırı’nın kurulması töreni Alman Kayzer Wilhelm II’nin Yeriselam ve Kutsal Topraklar’ı tarihi ziyareti sırasında 1898 yılında gerçekleştirildi. Büyük Manastır Heinrich Renard tarafından tasarlanmış ve 1901-1910 yıllarında inşa edilmiştir. Büyük bir kiliseyi, çan kulesini ve bir dizi binaları kapsar. Buna "Dormitio Beatae Mariae Virginis" ya da "Bakire Meryem’in Kutsal Uykusu" adı verildi ve kısaca "Uyku" oldu.

pajaran, papagolf21, stego, ikeharel, nikkitta marcou esta nota como útil

Photo Information
Viewed: 1437
Points: 22
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 7475 W: 302 N: 16112] (60858)
View More Pictures
explore TREKEARTH