Fotos

Photographer's Note


My Intro to Israel, Day 8, Scene 11

This was taken near Al-Aqsa Mosque. Our guide was eager to point out many interesting historic artifacts around us but never mentioned anything about the barbed wire.

The day before we visited Prime Minister Netanyahu was reported to say about pre-1967 divided Jerusalem, “We remember it fondly, but it was a capital under fire and siege, and without an exit, with narrow horizons. But one day that all changed. In 1967 the walls fell and we joined the stream of people and poured in the Western Wall.“ The same news article by ynetnews.com continues to report, [o]n Wednesday Israel marks Jerusalem Day, and some of the sites Netanyahu spoke about have already been scene to riots and tensions which are part of the complex reality in Israel's capital. Masked Palestinian youths began throwing stones at security forces at the Temple Mount compound as it opened for visitors Wednesday morning. A police force entered the compounded and quelled the riot. Afterwards a group of youths fled to the Al-Aqsa Mosque and began throwing rocks and firecrackers at security forces. No injuries were sustained.

I guess that explains the barbed wire and the deflecting panels.


İki Şehrin Hikayesi
İsrail’e Önsözüm, Gün 8, Sahne 11

Bu Mescid-i Aksa yakınında alındı​​. Rehberimiz çevremizdeki birçok ilginç tarihi eserleri işaret etmekte istekliydi ama dikenli tel hakkında asla bir şey söylemedi.

Biz ziyaretimizin önceki günü Başbakan Netanyahu’nun, 1967 öncesi bölünmüş Yeriselam hakkında, “Biz severek hatırlıyoruz, ama ateş ve kuşatma altında bir başkent idi ve bir çıkışı olmadan dar ufku vardı. Ama bir gün her şey değişti. 1967 yılında duvarlar düştü ve biz insanların akışına katıldık ve Batı Duvarı’na döküldük" söylediği bildirildi. ynetnews.com tarafından aynı haberde rapor devam ediyor, Çarşamba günü İsrail Yeriselam Günü'nü kutladı ve Netanyahu’nun hakkında konuştuğu konumların bazıları ayaklanmalar ve gerilimlere sahne olmuştur bile ki İsrail'in başkentinin karmaşık gerçekliğin bir parçasıdır. Maskeli Filistinli gençler Çarşamba günü sabahı Tapınak Dağı külliyesi ziyarete açıldığında güvenlik güçlerine taş atmaya başladı. Bir polis gücü külliyeye girdi ve isyanı bastırıldı. Daha sonra bir grup genç Mescid-i Aksa'ya kaçtı ve güvenlik güçlerine taş ve havai fişek atmaya başladı. Hiçbir yaralanma olmadı.

Bu dikenli teli ve saptırıcı panelleri açıklıyor sanırım.

pajaran, jhm, ikeharel marcou esta nota como útil

Photo Information
Viewed: 1460
Points: 8
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 7467 W: 302 N: 16100] (60806)
View More Pictures
explore TREKEARTH