Fotos

Photographer's Note


My Intro to Israel, Day 7, Scene 12

After the Six Day War, the Ministry of Religious Affairs of Israel began excavations aimed at exposing the continuation of the Western Wall. The excavations lasted almost twenty years and revealed many previously unknown facts about the history and geography of the Temple Mount. I am going to let the sign in the photo explain this part of the tunnel:

“You are standing at the point closest to the site of the Holy of Holies on the Temple Mount.

According to tradition, this is the place from which the world was created; the place where the binding of Isaac took place and where Abraham was commanded ’Lay not thy hand upon the lad’; the place where the tablets of the covenant written by God on Mount Sinai were kept; the place where prayers are gathered and from where they rise to heaven.

The high priest would enter the Holy of Holies only once a year, on Yom Kippur, to plea for the entire Jewish nation.

Jews from all corners of the globe came to this place during the long two thousand years of exile, to share their sorrows with the Divine Presence, to pray for its return to Zion, and for Jerusalem to renew its days of old.

As you stand here at this sacred site, your prayers joins an eternal chain of faith and prayer.

Hear our voice, o God our God, spare us and have compassion on us, and accept our prayer in compassion and favor, for You, o God, hear prayers and supplications, and let us not return [empty-handed from] Your presence our King, for You hear the prayer of [Your people] Y’israel in compassion.“


Dünyanın Temelleri
İsrail’e Önsözüm, Gün 7, Sahne 12

Altı Gün Savaşı'ndan sonra, İsrail Diyanet İşleri Bakanlığı Batı Duvarı’nın devamını açığa çıkarılmasını amaçlayan kazılara başladı. Kazılar neredeyse yirmi yıl sürdü ve Tapınak Dağı tarihi ve coğrafyası hakkında birçok önceden bilinmeyen gerçekleri ortaya çıkardı. Ben fotoğraftaki tabelanın tünelin bu kısmını açıklamasına izin vereceğim:

"Tapınak Dağı üzerinde Kutsallar Kutsalı konumuna en yakın noktada duruyorsunuz.

Geleneğe göre, burası dünyanın oluşturulduğu yerdir; İshak’ın bağlanmasının gerçekleştiği ve [Hz.] İbrahim’e 'delikanlı üzerine senin elini koyma' diye emredilen yer; Sina Dağı'nda Tanrı tarafından yazılmış antlaşmanın tabletler saklandığı yer; duaların toplanıp cennete yükseldiği yerdir.

Başkâhin tüm Yahudi milleti için yalvarmak için yılda yalnızca bir kez, Yom Kippur gününde, Kutsallar Kutsalı’na girebilirdi.

Dünyanın her köşesinden gelen Yahudiler iki bin yıl uzun sürgün boyunca İlahi Varlık ile acılarını paylaşmaya, Sion'a geri dönüş ve Yeriselam’ın eski günlerinin yenilemesi için dua etmeye bu yere geldiler.

Burada bu kutsal yerde dururken, dualarınız inanç ve ibadetin sonsuz zincirine katılır.

O Tanrı bizim Tanrımız, sesimizi duy bizi koru ve bize merhamet et ve şefkat ve lütufla dualarımızı kabul et, çünkü Sen O Tanrı, duayı ve niyazı duyarsın, ve Senin varlığından, Kralımız, geri [eli boş] dönmeyelim, çünkü Sen [halkın] Y'israel’in dualarını şefkatle duyarsın."

ikeharel, pajaran, seres76, acevherli marcou esta nota como útil

Photo Information
Viewed: 1716
Points: 12
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 7486 W: 302 N: 16123] (60920)
View More Pictures
explore TREKEARTH