Fotos

Photographer's Note

Zürih Üniversitesi Botanik Bahçeleri Sistematik Botanik Bölümüne ait bir eğitim ve araştırma merkezi, aynı zamanda da halka açık güzel bir dinlenme mekanı.
Bahçelerin temel misyonu dünya florasının temsili bir örneğini sergilemek. Halihazırda 8,000 in üzerinde bitki türne evsahipliği yapmakta.
Yeni bahçeler 1976'da inşa edilmiş, Schanzengraben 'deki eski bahçeler ise halen halka açık park olarak korunmakta.

Hava güzel olduğunda müthiş bir doğal piknik alanı, şiddetle tavsiye olunur. Çok devasa bir park olmadığından gezmesi de yorucu değil.

---

The University of Zurich's Botanical Garden belongs to the Department of Systematic Botany and serves to advance research and teaching, to educate the general public - and is a beautiful spot for relaxation. The Garden’s major goal is to provide a systematic representation of the world's flora. At present, some 8,000 different kinds of plants can be found on the grounds.

The new Botanical Garden was built in 1976; the old Botanical Garden at Schanzengraben is still maintained as a public park.

jhm, tyro marcou esta nota como útil

Photo Information
Viewed: 1331
Points: 10
Discussions
  • None
Additional Photos by engin ozturk (Zengi001) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 279 W: 54 N: 222] (2883)
View More Pictures
explore TREKEARTH