Fotos

Photographer's Note

Gol Gumbaz, Karnataka yaletinde, Bijapur'da gene Adilşah döneminin en önemli Türk-İslam mimari eserlerinden biri. 1656'da 20 yıllık bir inşaat süreciyle tamamlanmış. Taban alanı 1700 metre kare,yüksekliği 51 metre, kubbenin çapı ise 37 metre ve bu büyüklük, Roma'daki Sen Peters Bazilika'sının kubbesinden sonra dünyanın ikinci büyük kubbesi olma özelliğini taşıyor. Duvar kalınlıkları üç metre.Büyük kubbe, bir küp yapı üzerine oturtulmuş ve hiç kolon kullanılmamış. Bir önemli özelliği de, en ufak bir fısıltının dahi on bir kez yankılanıyor olması, müthiş bir akustiğe sahip. Yapıda Muhammed Adil Şah'ın kendisi, iki eşi,gözdesi Ramba, kızı ve büyük oğlunun türbeleri var. Bunlar dışında külliye içinde bir Nakkar Kama, orkestra çukuru diyebiliriz belki, ve bir dharamshala yani hindu din adamlarının kalabilecekleri bir dinlenme evi, han bulunuyor.


Gol Gumbaz is the tomb of Mohammed Adil Shah which was constructed in the 17th century by the seventh ruler of Adilshahi dynasty. It has a floor area of 1700 square meter, a height of 51 meter and diameter of 37 meters with 3 meter thick walls. The construction of this large tomb took around 20 years to complete.
Another significant feature of the Gol Gumbaz is its central dome which stands without the support of pillars. Also the central dome of Gol Gumbaz is the second largest dome in the world after the dome of St. Peter's Basilica in Rome. Gol Gumbaz has another amazing feature. Any sound at this place echoes for over eleven times. Moreover you can even hear the tick of a watch across a distance of 37 meter in the vast dome. Apart from the burial chambers of Mohammed Adil Shah, his two wives, his mistress Ramba, his daughter and grandson, the complex of Gol Gumbaz also houses a mosque, a Naqqar Khana, a gateway and a dharamshala. A naqqar khana refers to today's orchestra pit, and a dharamshala is a rest-house for pilgrims.

lucasgalodoido, pajaran, ourania, lousat marcou esta nota como útil

Photo Information
Viewed: 1319
Points: 8
Discussions
  • None
Additional Photos by cagla caglar (cagla) Gold Star Critiquer/Gold Note Writer [C: 483 W: 6 N: 621] (4342)
View More Pictures
explore TREKEARTH