Fotos

Photographer's Note

This photograph was taken in Izmir in Kemeraltı

A barrel or cask is a hollow cylindrical container, traditionally made of wood staves and bound with iron hoops. The term "barrel" typically refers to wooden vessels that are small enough to be moved by hand, up to puncheon size (see below). Someone who makes such (wooden, iron-bound) barrels is known as a cooper. Contemporary barrels are also made of aluminium and plastic.

Fıçı, enli ağaç şeritlerinin (fıçı tahtası) ağaç veya metal çemberlerle tutturulması yoluyla yapılan, büyük, silindir biçimindeki dayanıklı kap.

Yüzyıl tarihçilerinden Roma'lı Plinus'a (Yaşlı) göre fıçıcılık zanaatı, ilk olarak Alp bölgesinde yaşayan köylüler arasında gelişmiştir.

Kuru ürünlerin korunmasında kullanılan fıçılar, çam veya başka yumuşak ağaç türlerinden hazırlanan fıçı tahtalarının gevşek bir biçimde tutturulması yoluyla yapılır. Ama içine sıvı konulan fıçılar ak meşe gibi daha dayanıkla malzemeden üretilir. Bunların yapımı daha dikkatli bir işçilik gerektirir.

Fıçı tahtalarıyla kapakların (ayna) yapıldığı ağaç malzeme en az 1 yıl havada kurutulduktan sonra, 10-20 gün kadar da ocakta kurutulur, ardından istenilen boyutlarda, şeritler halinde kesilerek çeşitli bitirme işlemlerinden geçirilir. Fıçı yapımında en fazla dikkat isteyen işlem, fıçı tahtalarını, aralarında boşluk kalmayacak biçimde ve fıçıya düzgün oval bir yapı kazandıracak biçimde birleştirmektir. Karın bölümünün şişkin olması, fıçıyı iç basınca karşı dayanıklı hale getirir.

Fıçı tahtaları, önce alt ve üst bölümlerinden bir çemberle tutturularak geçiçi olarak birleştirilir. Bundan sonra bir buhar tünelinden geçirilerek yumuşatılır ve son biçimini alması sağlanır, ardından da kurutulur. Dinlenmeye bırakılacak viskiler için hazırlanan fıçıların içi bu aşamada ayrıca kavrulur. Bu işlemden sonra, fıçıların ağız bölümleri yeniden düzleştirilir ve geçici çemberler çıkarılarak asıl metal çemberler takılır.

Günümüzde çoğu uygulama alnında ağaç fıçılarının yerini yapımı daha kolay olan ve ucuza mal edilen metal variller, kontrplak veya sert kartondan kutular almıştır.

Photo Information
Viewed: 2603
Points: 134
Discussions
Additional Photos by Saylan Basegmez (saylan-cb) Gold Star Critiquer/Gold Note Writer [C: 2085 W: 0 N: 2086] (12738)
View More Pictures
explore TREKEARTH