Forums

Go Back   The TrekEarth Forums >

Notices

Reply

Thread Tools

Great gokanlam 2009-05-07 6:14

Yildirim Bey, bu da en az bir onceki kadar harika bir fotograf olmus.. arkadaki pariltilarin verdigi etki nefis.. o objektif tam bana goreymis.. odak noktaniz ve arka tarafin bulanikligi cok yerinde.. tebrikler,
ReLa
not: bence fotograf hakkinda daha cok bilgi vermelisiniz.. benim gibi arkadaki pariltilari merak edenler vardir ve not goremeyince hic bisi yazmayan olabiliyor.. ufak bir tavsiye sadece..

Old 05-07-2009, 03:00 PM
yildirimalemdar's Avatar
yildirimalemdar yildirimalemdar is offline
TE Junior Member

Default To gokanlam: Bilgilendirme..

Merhaba ReLa,
Istanbul'da yaşam(8)numaralı fotoğrafımda da Sayın Burhanettin bey'e de SONY SAL 500mm F/8.0 refleks objektifin özellikleri ile ilgili detaylı bilgi vermiştim.Diğer fotoğraflarıma bakma fırsatınız olmadığı için bu bilgilenmeye sahip olamadınız herhalde.Önemli değil.Ben de size bu objektifin özellikleri hakkında bilgi vereyim.
SONY SAL 500mm F/8.0 Refleks(aynalı) objektiflerin en önemli özelliklerinden birisi de hafif ve kolay taşınabilir bir süper telefoto olmasıdır.Yaklaşık ağırlığı 665gr.dır.Odak uzaklığı 1.5X çarpana sahip mainelerde 750mm.dir.Refleks süper teleobjektiflerde mercek yerine aynalar kullanılıyor.
Objektifin içerisinde bulunan dört adet ayna dışarıdan gelen ışığı netleme ekranına yansıtıyor.Deklanşöre basınca da görüntü hafıza kartına gönderiliyor.

Çekilen fotoğrafların sırrına gelince..
Objektifin içindeki Aynalar görüntüler de kromatik sapmalara neden oldukları için fotoğrafların arka planlarında Simit'e benzeyen yuvarlak hareler meydana geliyor.İşte merak edilen görüntüler bu şekilde oluşuyor..

Bu objektifin eksilerine gelince..
1- Diyafram ayarının F/8.0 de sabit olması,
2- En kısa netlik mesafesinin 4.0 metre olması,
Ancak bu eksilerine rağmen yine de keyifle kullandığım bir objektif bu SONY SAL 500mm F/8.0..
Umarım sizi de bu objektif hakkında bilgilendirebildim.
Fotoğraflarıma gösterdiğiniz beğeni ve paylaşım için teşekkür ederim.Selam ve sevgiler..
Yıldırım İncealemdaroğlu
Reply With Quote
Old 05-07-2009, 06:10 PM
gokanlam's Avatar
gokanlam gokanlam is offline
TE Expert

Default Re: To gokanlam: Bilgilendirme..

fotograf ile ilgili bilgilendirme icin cok tesekkurler Yildirim Bey.. benim not yazarsaniz iyi olur demekteki amacim, hem yer hem de fotograf bilgisi ile ilgiliydi.. trekearth in amacina ulasmasini saglayan bilgiler icermesi ile ilgiliydi.. su an bu guzel fotografiniza sadece ben yorum yapmisim sahsen uzuldum.. cunku eminim birsuru kisi gormustur ve gorup yazmayanlarin tutumu not yoklugu ya da eksikligi diye dusunuyorum.. ya da sizin az yorum yazip kendinizi ve fotograflarinizi az tanitmaniz olabilir.. ne kadar cok yorum iyi ya da kotu fotograf hakkindaki bilgilerimize mutlaka yenisini katiyor.. ben kendimdeki gelismenin yarisini fotograflarima yapilan yorumlara bagliyorum.. o yuzden not yazarsaniz cok daha tamamlayici olur demistim..
tekrar cok tesekkurler, selamlar...
ReLa
Reply With Quote
Old 05-07-2009, 06:50 PM
yildirimalemdar's Avatar
yildirimalemdar yildirimalemdar is offline
TE Junior Member

Tekrar merhaba,
Benim fotoğraflarıma yüzlerce insan sadece bakıyor.Ama hiçbirisi de bu fotoğrafı nasıl çektiniz diye sormuyor.Oysa bana bu soruyu soranlara zamanımı ayırıp cevap veriyorum.Site deki yorumlara baktığımda yazılanların çoğunun hep aynı tek düzelikte oluğunu görüyorum.Bu da beni oldukça rahatsız ediyor.Bazıları da duvar gibi maşallah.Yorum yazdığın zaman bile ''Teşekkür'' etmesini bilmiyorlar.Ben sıklıkla yorum yazamıyorum.Buna zaten zamanım da el vermiyor.1987 yılından beri fotomuhabirliği yapıyorum.Sabah erken gidip akşam geç geliyorum.Hafta sonlarında da bol bol fotoğraf çekiyorum.
Fotoğrafçılık heyecan,özveri,araştırma ve ekipmanlarla ilerler.Tabii birde bol bol fotoğraf çekip yapılan yanlışları görebilmekle doğru orantılıdır.Fotoğrafçılık konusunda aklınıza takılanlar olursa bana [email protected] dan ulaşabilirsiniz.Ayrıca benim hakkında detaylı bilgi ve fotoğraflara ulaşmak için www.yildirimincealemdaroglu.com'u tıklayabilirsiniz..Selamlar..

Benimle ilgi daha detaylı bilgi almak için www.yildirimincealemdaroğlu.com
Reply With Quote
Old 05-07-2009, 07:32 PM
gokanlam's Avatar
gokanlam gokanlam is offline
TE Expert

Olsun Yildirim Bey, ben o tekduze cumlelerin arasindan secilebilecek faydali bilgiler buluyorum ben her defasinda.. sizinle ilgili verdiginiz iletisim adreslerine bakacagim.. cok tesekkurler, iyi geceler..
Reply With Quote
Reply

Thread Tools

Posting Rules