Forums


Go Back   The TrekEarth Forums >

Notices

Reply
 
Thread Tools

Great tober 2008-11-17 1:23

Ayasofya'nın yanısıra, III.Ahmet Çeşmesi, Aya İrini, Beyazıt Kulesi, Haliç ve daha birçok tarihî mekânı tek bir karede görmek mümkün. Eski Sultanahmet Cezaevi'nin hemen kuzeyinde bir kazı çalışması gözüme takıldı. Bilginiz varsa aydınlatabilir misiniz? Elinize sağlık.

  #1  
Old 11-17-2008, 01:41 PM
yildirimalemdar's Avatar
yildirimalemdar yildirimalemdar is offline
TE Junior Member
Thread Starter
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 487
Default To tober: Bilgilendirme..

Tolga bey kısaca anlatmıştım ama daha detaylı bilgi vereyim.Eski Sultanahmet cezaevinin bulunduğu yer günümüzde Four Seasons oteli oldu.Hemen sağ tarafında da büyük bir bahçesi var.Otel yönetimi bu bahçeyi müşterilerinin kullanımına açmak için 2006 yılnda hummalı bir inşaat çalışması başlatmıştı.Yapılan bu inşaat çalşmaları sırasında topraktan Bizans ve Osmanlı dönemine ait çok önemli tarihi eserler ortaya çıkarılmıştı.Anıtlar yüksek kurulu burasının sit alanı olduğuna karar vermişti.İnşaat şu anda hala devam ediyor.Bahçenin hemen sağ tarafında da Eminönü Belediyesinin hurdalık olarak kullandığı 17.000 metrekarelik alanda da yapılan arkeolojik çalışmalar sırasında yine çok önemli tarihi eserler ortaya çıkarıldı.Bunun üzerine bu alan da ''Arkeoloji Parkı'' yapılarak halka açılması bekleniyor.Açıkçası Sultanahmet'te topraktan hazine fışkırıyor.Daha detaylı bilgi için ''Tartışmalı Four Seasons oteli ek tesis inşaatı''ve ''Sultanahmet katlediliyor'' başlığı ile google dan öğrenebilirsiniz.Umarım size yardımcı olabilmişimdir.Görüşmek üzere selam ve sevgiler..
Yıldırım İncealemdaroğlu
Reply With Quote
  #2  
Old 11-17-2008, 01:57 PM
tober's Avatar
tober tober is offline
TE Expert
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,427
Default Re: To tober: Bilgilendirme..

Sabırla yazdığınız ayrıntılı ve aydınlatıcı bilgiler için teşekkürler Yıldırım Bey. Anlattığınız gelişmeleri gazetelerden takip etmiştim. Ama resimde gözüme çarpan inşaat alanının bu olayların cereyan ettiği yer olduğunu bilmiyordum, öğrenmiş oldum. Tekrar teşekkürler.
Reply With Quote
Reply


Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT. The time now is 10:41 PM.Copyright © 2018 MH Sub I, LLC dba Internet Brands. All rights reserved. Use of this site indicates your consent to the Terms of Use.
explore TREKEARTH