Fotos

Photographer's Note

Although I am uploading this photo on a Saturday night, most will see it on Sunday, Dec. 3, the first Sunday of Advent ’17. Advent season focuses on expectation and it serves as an anticipation of Christ’s birth in the season leading up to Christmas. This is part of the story, and there’s more to Advent. By the 6th century, Christians had tied Advent to the coming of Christ. But the “coming” they had in mind was not Christ’s first coming in the manger in Bethlehem, but his second coming in the clouds as the judge of the world. It was not until the Middle Ages that the Advent season was explicitly linked to Christ’s first coming at Christmas.

This photo was taken at the Festival of Trees held at Neshannock Elementary, Junior/Senior High School. It opens on Black Friday and lasts through Sunday afternoon. Vendors sell Christmas-themed merchandise and different organizations or individuals display decorated Christmas tree either for sale or to be raffled. This is the elementary school’s gym, where the Christmas trees are displayed.


Bekleyiş ’17

Her ne kadar bu fotoğrafı bir cumartesi gecesi yüklesem de, çoğu Geliş ’17nin ilk Pazar günü olan 3 Aralık Pazar günü görecek. Geliş mevsimi beklenti üzerine yoğunlaşmış ve Noel'e kadar uzanan sezonda Mesih'in doğumunun bir beklentisi olarak hizmet eder. Bu hikayenin bir parçasıdır ve Geliş’in daha fazla anlamı var. 6. yüzyılda Hıristiyanlar Geliş’i Mesih'in gelişi ile bağlamışlardır. Ancak akılda bulundurdukları "geliş" ilk olarak Beytüllahim'deki yemlikte Mesih'in ilk gelişi değil, ikinci olarak bulutların içine dünyanın hakimi olarak gelmesiydi. Ortaçağ'a kadar Geliş sezonu açıkça Mesih'in Noel'deki ilk gelişiyle bağlantılı değildi.

Bu fotoğraf Neshannock İlköğretim Okulu, Ortaokul/Lise’de düzenlenen Ağaçlar Festivali'nde çekilmiştir. Kara Cuma günü açılır ve Pazar öğleden sonrasına kadar sürer. Satıcılar Noel temalı eşyalar satarlar ve farklı organizasyonlar veya kişiler süslü Noel ağaçlarını ya satış veya çekiliş için sergilerler. Bu, Noel ağaçlarının sergilendiği ilkokulun spor salonu.


Exif Data
Camera / Image Information
Make: NIKON CORPORATION
Model: NIKON D7000
Lens: 11.0 - 16.0 mm f/2.8
Software: Adobe Photoshop CC 2015 (Macintosh)
File Size: 1116 kb
Shot Information
Exposure Time: 1/30
F-Stop: f/2.8
ISO Speed Ratings: 1000
Focal length: 11.0 mm (in 35mm: 16 mm)
Date Taken: 2017-11-24 11:30
Metering Mode: Pattern
Flash: Flash did not fire, compulsory flash mode

ikeharel, papagolf21, pajaran, Fis2, snunney, jhm, adramad, cornejo marcou esta nota como útil

Photo Information
Viewed: 672
Points: 32
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 5809 W: 283 N: 12453] (46132)
View More Pictures
explore TREKEARTH