Fotos

Photographer's Note

Venice of Bydgoszcz.This part of Bydgoszcz ,situated on the shores of the Mlynowka river resembles Venice in Italy and is known as the Venice of Bydgoszcz. It is an island between two arms of the River Brda. The houses are situated very close to the water making it seem as though they are in the water themselves.

-------------------------------------------------------

Wenecja Bydgoska,odbicie zabudowań przy ul.Przyrzecze w Młynówce.
Wenecja Bydgoska - zespół architektoniczny Starego Miasta w Bydgoszczy zbudowany bezpośrednio nad rzeką Młynówką.

Jest to ciąg kamienic stanowiący południową oraz zachodnią "pierzeję" rzeki Młynówki oraz Wyspy Młyńskiej w Bydgoszczy. Kamienice te należą do ulic: Przyrzecze, Długiej, Wełniany Rynek, Poznańskiej, Świętej Trójcy oraz Czartoryskiego.

Historia:
Historia Wenecji Bydgoskiej rozpoczęła się w XIX wieku. Jeszcze na początku wieku na stromym brzegu rzeki znajdowały się pojedyncze budynki[1]. Z upływem czasu na nabrzeżu Brdy zaczęły powstawać kamienice, warsztaty i zakłady. Główną zaletą tej lokalizacji był łatwy dostęp do wody oraz położenie w centrum miasta. Początkowo obszary położone bezpośrednio nad rzeką były użytkowane jako ogrody, później zaczęto je zabudowywać.

W 1873 zabudowa była już zwarta w linii frontowej, z zabudową oficynową, która zaczęła schodzić do brzegu rzeki Młynówki[2]. Ok. 1870 wykonano murowaną ławę na palach drewnianych, która stała się podstawą do wznoszenia zabudowy nad samą rzeką.

W końcu XIX wieku krajobraz Wenecji Bydgoskiej nabrał charakteru mieszkalno-przemysłowego. Właścicielami kamienic byli kupcy, rzadziej rzemieślnicy i fabrykanci. W domach prowadzono różnorodną działalność; działały tu fabryki opakowań, papierosów, fabryka czekolady i wyrobów cukierniczych "Lukullus" (1925–39), piekarnie, rzeźnie, drukarnie (w tym "Dziennika Bydgoskiego"), farbiarnie (od 1830, zaś od 1893 duża farbiarnia Wilhelma Koppa), fabryki spirytusu i drożdży, tartak, a także restauracje.

Na początku XX w. zabudowana już całkowicie pierzeja kamienic ze względu na oryginalne położenie stała się atrakcją turystyczną miasta, chętnie utrwalaną na pocztówkach i obrazach malarzy.

Suppiluliuma marcou esta nota como útil

Photo Information
Viewed: 1318
Points: 16
Discussions
  • None
Additional Photos by Patrycja ww (karen64) Silver Note Writer [C: 1 W: 0 N: 29] (358)
View More Pictures
explore TREKEARTH