Fotos

Photographer's Note

May 22: Haines, AK

We have many more places to see, so I have decided to upload the rest of my sea lion photos today. The main entry shows a sea lion sliding into the ocean and another one coming back up on the rock. I will take this opportunity to convey some information on Steller sea lions.

The Steller sea lion (Eumetopias jubatus) is also known as the northern sea lion and Steller's sea lion. It is a near-threatened species of sea lion in the northern Pacific. It is the sole member of the genus Eumetopias and the largest of the eared seals (Otariidae) and is also the largest species of sea lion. Among pinnipeds, it is inferior in size only to the walrus and the two species of elephant seals. The species is named for the naturalist Georg Wilhelm Steller, who first described them in 1741. The Steller sea lion has attracted considerable attention in recent decades, owing to significant and largely unexplained declines in their numbers over an extensive portion of their northern range in Alaska. (from Wikipedia)

The workshop for this entry includes:
Going in, ...: One playful sea lion sliding into the water.
... Almost in, ...: He made it into the water!
... Coming out: As if to conserve the numbers in the ocean, this one came out as soon as the other went in.
Sea Lion Soup I: At places, there were such high densities of sea lions playing in the water that the ocean looked like sea lion soup.
Sea Lion Soup II: A closer look at the sea lion soup.
Steller Siesta: This one was taking a nap in the afternoon sun.


Mayıs 22: Haines, AK

Suyun İçine ve Dışına

Görülecek daha çok yerimiz var, bu yüzden bugün deniz aslanı fotoğraflarımın kalanını yüklemeye karar verdim. Ana girişte okyanusa kayan bir deniz aslanı ve kayanın üzerine geri dönen bir tane daha var. Bu fırsatı Steller deniz aslanları hakkında biraz bilgi iletmek için kullanacağım.

Steller deniz aslanı (Eumetopias jubatus), kuzey deniz aslanı ve Steller’in deniz aslanı olarak da bilinir. Kuzey Pasifik'te tehdit altında olan bir deniz aslanı türüdür. Eumetopias cinsinin tek üyesi ve kulaklı fokların (Otariidae) en büyüğü ve aynı zamanda en büyük deniz aslanı türüdür. Yüzgeçayaklılar arasında, sadece deniz aygırı ve iki tür deniz filinden daha küçüktür. Bu tür, onları ilk kez 1741 yılında tanımlayan doğa bilimci Georg Wilhelm Steller’e atıf olarak adlandırılmıştır. Steller deniz aslanı, Alaska'daki kuzey menzillerinin geniş bir bölümünde sayıları üzerinde belirgin ve büyük ölçüde açıklanamayan düşüşler nedeniyle, dikkat çekmektedir. (Vikipedi’den)

Bu girişin atölyesinin içeriği:
Giriyor, ...: Oyuncu bir deniz aslanı suya kayıyor.
... Neredeyse Girmiş, ...: Suya girdi!
... Çıkıyor: Sanki okyanustaki sayıları korumak içinmiş gibi, diğeri girer girmez bu sudan çıktı.
Deniz Aslanı Çorbası I: Bazı yerlerde, suda oynayan deniz aslanlarının yoğunluğu o kadar çoktu ki okyanus deniz aslanı çorbası gibi görünüyordu.
Deniz Aslanı Çorbası II: Deniz aslanı çorbasına daha yakından bakış.
Steller Öğle Uykusu: Buncağız öğleden sonra güneşinin altında kestiriyordu.


Exif Data
Camera / Image Information
Make: Canon
Model: Canon PowerShot SX60 HS
Lens: 3.8-247.0 mm
Software: Adobe Photoshop CC 2019 (Macintosh)
File Size: 993 kb
Shot Information (Top to Bottom - If Different)
Exposure Time: 1/1000, 1/500 1/400
F-Stop: f/5.6
ISO Speed Ratings: 200, 100, 100
Focal length: 49.60 mm (in 35mm: 274.1 mm)
Date Taken: 2019-05-22 17:15, 17:15, 17:16
Metering Mode: Pattern
Flash: Flash did not fire, compulsory flash mode

pajaran, ikeharel, Fis2, holmertz, lucasgalodoido, jhm, PiotrF marcou esta nota como útil

Photo Information
Viewed: 283
Points: 28
Discussions
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 6950 W: 300 N: 14866] (55962)
View More Pictures
explore TREKEARTH