Fotos

Photographer's Note

May 17: Photo Excursion

For our first excursion in Denali, we had signed up for “Colors of the Sunset,” a guided photography tour in which a photographer was supposed to take us to scenic points just for the purpose of taking photos - well, it looked better on paper than it worked out in reality.

On our way to the first scenic point, we spotted a moose by the roadside and had to stop for it. Apparently, moose can be quite dangerous, so we did not get out of the car but just rolled down the windows to get reflection free shots. I think this is the only moose I caught that was not behind glass. This one is a female. From what I understood, both males and females grow antlers but they shed them at different times of the year. At this time of they year, it was the females that were without antlers. The males shed their antlers before the females give birth and the females keep them untill after they have given birth.

The other entry in the workshop is:
My First Moose: The same moose, slightly different angle.


17 Mayıs: Fotoğraf Gezisi

Benim İlk Alaska Yaban Hayvanım

Denali'deki ilk gezimiz için, bir fotoğrafçının bizi fotoğraf çekmek için manzaralı noktalara götüreceği rehberli bir fotoğraf turu olan “Günbatımı Renkleri” ne kaydolmuştuk - kağıt üzerinde gerçekte olduğundan daha iyi göründü.

İlk manzara noktasına giderken yol kenarında bir muğs (Amerikan geyiği) tespit ettik ve durmak zorunda kaldık. Görünüşe göre, muğs oldukça tehlikeli olabilir, bu yüzden arabadan çıkmadık ama yansımasız çekim yapmak için pencereleri açtık. Sanırım bu camın arkasında yakalamadığım tek muğstu. Bu bir dişi. Anladığım kadarıyla hem erkekler hem de dişiler boynuz yetiştiriyorlar, ancak yılın farklı zamanlarında onları döküyorlar. Yılın bu zamanında, boynuzları olmayan dişilerdi. Dişiler doğum yapmadan önce erkekler boynuzlarını döker ve dişiler doğumdan sonraya kadar onları tutar.

Atölyedeki diğer giriş:
Benim İlk Amerikan Geyiğim: Aynı muğs (Amerikan geyiği), biraz farklı açı.Exif Data
Camera / Image Information
Make: Canon
Model: Canon PowerShot SX60 HS
Lens: 3.8-247.0 mm
Software: Adobe Photoshop CC 2019 (Macintosh)
File Size: 1281 kb
Shot Information
Exposure Time: 1/125
F-Stop: f/5.6
ISO Speed Ratings: 800
Focal length: 111.51 mm (in 35mm: 616.2 mm)
Date Taken: 2019-05-17 20:43
Metering Mode: Pattern
Flash: Flash did not fire, compulsory flash mode

Photo Information
Viewed: 345
Points: 46
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 7018 W: 300 N: 15066] (56706)
View More Pictures
explore TREKEARTH