Fotos

Photographer's Note

May 22: Haines, AK

According to its website, American Bald Eagle Foundation (ABEF) is committed to birds-first care and training. The birds who live and work at the ABEF are never forced to participate- this empowering training style fosters a strong relationship between bird and trainer.

A believe this is Bella. Belladonna (or Bella, for short) was hatched in 2009 and has lived at the ABEF since late 2011. Her name means “woman with adornments”. Bella is from Anchorage, Alaska. She enjoys taking baths, spreading her wings in the sun and dining on the valley’s finest salmon. Bella’s other favorite food is a small smelt known as eulachon (Thaleichthys pacificus) that runs up the Lynn Canal in mid-April.

The workshop for this entry includes:
Eyes Closed: Eagles have an upper and lower eyelid, similar to humans, as well as a translucent nictitating membrane, often called the “third eyelid.” The nictitating membrane closes horizontally across the eye and provides moisture, protection and cleans the eye while maintaining vision. I caught this eagle with the third eyelid closed.


Mayıs 22: Haines, AK

Asil bir Elçi

Web sitesine göre, Amerikan Kel Kartal Vakfı (AKKV) kuşlar-ilk bakım ve eğitime adanmıştır. AKKV’de yaşayan ve çalışan kuşlar asla katılmak zorunda kalmazlar - bu güçlendirici eğitim stili, kuş ve eğitimci arasında güçlü bir ilişki kurulmasını sağlar.

Sanırım bu Bella. Belladonna (ya da kısaca Bella) 2009'da kuluçkadan çıktı ve 2011'in sonlarından beri AKKV’de yaşıyor. Adı “süslemeli kadın” anlamına gelir. Bella, Anchorage, Alaska'dan. Banyo yapmaktan, kanatlarını güneşte yaymaktan ve vadinin en iyi somonundan yemekten hoşlanıyor. Bella’nın en sevdiği yemek, nisan ayının ortalarında Lynn Kanalı’nı kullanan avlakon (Thaleichthys pacificus) olarak bilinen küçük bir osmerus.

Bu girişin atölyesinin içeriği:
Gözler Kapalı: Kartallar, insanlara benzer bir üst ve alt göz kapağının yanı sıra, genellikle “üçüncü göz kapağı” olarak adlandırılan yarı saydam bir gözkırpıcı zara da sahiptir. Gözkırpıcı zar göz boyunca yatay olarak kapanır ve nem sağlar, koruma sağlar ve görüşü sağlarken gözü temizler. Bu kartalı üçüncü göz kapağı kapalıyken yakaladım.


Exif Data
Camera / Image Information
Make: Canon
Model: Canon PowerShot SX60 HS
Lens: 3.8-247.0 mm
Software: Adobe Photoshop CC 2019 (Macintosh)
File Size: 662 kb
Shot Information
Exposure Time: 1/125
F-Stop: f/5.6
ISO Speed Ratings: 200
Focal length: 95.33 mm (in 35mm: 526.8 mm)
Date Taken: 2019-05-22 15:17
Metering Mode: Pattern
Flash: Flash did not fire, compulsory flash mode

Photo Information
Viewed: 408
Points: 40
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 7014 W: 300 N: 15047] (56642)
View More Pictures
explore TREKEARTH