Fotos

Photographer's Note

May 18: Denali National Park

I took this photo because I liked the colors on the map. I believe the map shows the boundaries of Denali National Park & Preserve. While I was going through my photos, I thought this might also provide useful information on the indigenous people of Alaska:

“People first came to Alaska from Asia some 14,000 years ago, towards the end of the last ice age. They crossed on seasonal ice or the land bridge that had been exposed by low sea levels.

As temperatures rose and the ice age ended, Alaska’s interior became more “livable” and its populations of plants and animals grew. “Denali” became a seasonal destination for early peoples because of the wildlife and other resources concentrated here.

The first inhabitants of this region evolved into a family of Native peoples who would be identified, culturally and linguistically, as Athabaskans. Five Athabaskan groups have traditionally inhabited land in and around what is now Denali National Park and Preserve: the Tanana, Koyukon, Upper Kiskokwim, Dena’ina, and Athna Indians. These groups are closely related to other Athabaskans who settled elsewhere in Alaska, in the Canadian north and west, and in the American southwest.“

Today’s workshop includes:
Pioneer Miners: The abandoned Kantishna Mining District is at the end of the 92-mile Park Road. This is a display in the Denali Visitor Center depicting a cutaway of a mining cabin.
Last Look at the Animals: One last look at the stairs leading from the ground floor to the first floor at the Denali Visitor Center. We can see the Dall sheep up at the top and Mr. Beaver on the left.


18 Mayıs: Denali Ulusal Parkı

Athabaskanlar

Bu fotoğrafı haritadaki renkleri beğendiğim için çektim. Haritanın Denali Milli Parkı ve Koruma Alanının sınırlarını gösterdiğine inanıyorum. Fotoğraflarımı incelerken, bunun da Alaska'nın yerli halkı hakkında faydalı bilgiler sağlayabileceğini düşündüm:

“İnsanlar ilk 14.000 yıl önce son buzul çağının sonuna doğru Asya'dan Alaska'ya geldi. Mevsimlik buz üzerinden ya da alçak deniz seviyesinden maruz kalan kara köprüsünden geçtiler.

Sıcaklıklar arttıkça ve buzul çağı sona erdiğinde, Alaska’nın iç mekanları “yaşanabilir” hale geldi ve bitki ve hayvan popülasyonları büyüdü. “Denali”, burada yoğunlaşan vahşi yaşam ve diğer kaynaklar nedeniyle erken halklar için mevsimsel bir hedef haline geldi.

Bu bölgenin ilk sakinleri, kültürel ve dilbilimsel olarak, Athabaskanlar olarak tanımlanacak bir yerli halk ailesine dönüşmüştür. Beş Athabaskan grubu, şu anda Denali Milli Parkı ve Koruma Alanı'nın içinde ve çevresinde geleneksel olarak yerleşmiştir: Tanana, Koyukon, Üst Kiskokwim, Dena’ina ve Athna Yerlileri. Bu gruplar Alaska'nın başka yerlerinde, Kanada'nın kuzey ve batısında ve Amerika'nın güneybatısında yerleşmiş diğer Athabaskanlar ile yakından akrabadır.“

Bugünün atölyesi şunları içeriyor:
Öncü Madenciler: Terkedilmiş Kantishna Maden Bölgesi, 92 millik Park Yolu'nun sonundadır. Bu, Denali Ziyaretçi Merkezinde bir maden kabininin kesitini gösteren bir sergi.
Hayvanlara Son Bakış: Denali Ziyaretçi Merkezi'nde zemin kattan birinci kata çıkan merdivenlere son bir bakış. Dall koyunlarını tepede, Bay Kunduz’u solda görebiliriz.Exif Data
Camera / Image Information
Make: Canon
Model: Canon PowerShot SX60 HS
Lens: 3.8-247.0 mm
Software: Adobe Photoshop CC 2019 (Macintosh)
File Size: 1271 kb
Shot Information
Exposure Time: 1/30
F-Stop: f/3.4
ISO Speed Ratings: 320
Focal length: 3.80 mm (in 35mm: 21.0 mm)
Date Taken: 2019-05-18 13:00
Metering Mode: Pattern
Flash: Flash did not fire, compulsory flash mode

pajaran, COSTANTINO, jemaflor, Fis2, jhm, ChrisJ marcou esta nota como útil

Photo Information
Viewed: 438
Points: 28
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 6751 W: 291 N: 14426] (54095)
View More Pictures
explore TREKEARTH