Fotos

Photographer's Note

May 17: Photo Excursion

Our stop along Rt 8 was primarily focused on the reflections from this pond. However, I thought it had too many branches, twigs and other stuff to yield the iconic reflection photo. The mountains whose reflections we see are the northern edges of the Talkeetna Mountain Range. Between the mountains and the pond is what Alaskans call a taiga forest.

Taiga (from Russian тайга́, possibly of Mongolic origin), generally referred to in North America as boreal forest or snow forest, is a biome characterized by coniferous forests consisting mostly of pines, spruces, and larches. The taiga or boreal forest is the world's largest land biome. "Boreal forest" is used in the United States and Canada to refer to only the more southerly part of the biome, while "taiga" is used to describe the more barren areas of the northernmost part of the biome approaching the tree line and the tundra biome. (Gleaned from Wikipedia.)

The other entry in the workshop is:
Eastern Edge of Cantwell: Easternmost buildings of Cantwell can be seen through the trees. In the distance is the northern edge of the Talkeetna Mountain Range.


17 Mayıs: Fotoğraf Gezisi

Tayga Ormanı

Rt 8'deki duraklamamız, öncelikle bu gölcükteki yansımalar üzerine odaklandı. Ancak, ikonik yansıma fotoğrafını elde etmek için çok fazla dal, sürgün ve başka şeyler olduğunu düşündüm. Yansıdıklarını gördüğümüz dağlar Talkeetna Sıradağları'nın kuzey kenarları. Dağlar ve gölcük arasında Alaskalıların tayga ormanı dediği yer var.

Genelde Kuzey Amerika'da boreal ormanı veya kar ormanı olarak adlandırılan Taiga (Rusça тайга́dan, muhtemelen Moğol kökenli), çoğunlukla çam, ladin ve karaçamdan oluşan iğne yapraklı ormanlarla karakterize bir biyomdur. Tayga veya boreal orman dünyanın en büyük kara biyomudur. Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada'da “boreal ormanı”, biyomun sadece daha güney kısımlarına atıfta bulunmak için kullanılırken, “Tayga”, ağaç hattına ve tundraya yaklaşan biyomun en kuzeyindeki daha kıraç bölgeleri tanımlamak için kullanılır. (Vikipedi'den toplanmıştır.)

Atölyedeki diğer giriş:
Cantwell'in Doğu Yakası: Cantwell'in en doğusundaki binalar ağaçların arasından görülebilir. Uzakta Talkeetna Sıradağları'nın kuzey kenarı var.Exif Data
Camera / Image Information
Make: Canon
Model: Canon PowerShot SX60 HS
Lens: 3.8-247.0 mm
Software: Adobe Photoshop CC 2019 (Macintosh)
File Size: 806 kb
Shot Information
Exposure Time: 1/250
F-Stop: f/4.0
ISO Speed Ratings: 100
Focal length: 5.32 mm (in 35mm: 29.4 mm)
Date Taken: 2019-05-17 21:10
Metering Mode: Pattern
Flash: Flash did not fire, compulsory flash mode

COSTANTINO, papagolf21, pajaran, ikeharel, Fis2, holmertz, jhm, macjake, PiotrF, cornejo marcou esta nota como útil

Photo Information
Viewed: 411
Points: 48
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 6719 W: 291 N: 14355] (53829)
View More Pictures
explore TREKEARTH