Fotos

Photographer's Note

On my walk through the campus, I came across this building with an attachment that reminded me of the bow of Titanic. Standing right in front of it gave me the nerve-wracking feeling of beeing run over by a large steamer. It took me three photos to get the entire ”bow“ and this frame is stitched from those three. I later learned that this is the Music Building. Here is what Central Michigan University’s website says about this building:

”The building is actually three separate buildings joined by two-inch wide silicone and rubber joints. The architects for the project were Harley Ellington Design of Southfield. Although the building itself is not named, fifteen rooms, including the lobby, are named for various CMU luminaries and donors.

CMU's state-of-the-art music building officially opened with a ribbon-cutting ceremony on Sept. 11, 1997. The $21 million state-funded building features 119,000 square feet of classrooms, a 500-seat recital hall and 110-seat chamber music hall, lecture and rehearsal rooms, music technology laboratories, teaching studios, practice rooms, offices and a 30-station music resources center for listening to albums, cassette tapes and compact discs.“


Ovaların Titanik’i

Kampüsteki yürüyüşümde, bana Titanik’in burnunu hatırlatan bir eklentisiyle bu binaya rastladım. Tam önünde durmak, bana büyük bir vapurla çarpışmak gibi bir sinir bozucu his verdi. Tüm "burnu" kaplamak üç fotoğrafımı aldı ve bu kare bu üçünden dikilmiştir. Daha sonra bunun Müzik Binası olduğunu öğrendim. İşte Merkezi Michigan Üniversitesi web sitesinde bu bina hakkında ne diyor:

"Bina aslında iki inç genişliğinde silikon ve lastik derzlerle birleştirilmiş üç ayrı binadır. Proje için mimarlar Southfield'in Harley Ellington Tasarım idi. Binanın kendisi isimlendirilmemiş olsa da, lobi de dahil olmak üzere on beş oda çeşitli CMU aydınları ve bağışçılarına atfedildi.

CMU'nun son teknoloji ürünü müzik binası resmi olarak 11 Eylül 1997'de kurdele kesme töreni ile açıldı. 21 milyon dolarlık devlet tarafından finanse edilen binanın 119.000 ayak kare sınıfları, 500 kişilik bir resital salonu ve 110 kişilik oda müziği salonu ve prova odaları, müzik teknolojisi laboratuarları, öğretim stüdyoları, uygulama odaları, ofisler ve albüm, kaset ve kompakt diskleri dinlemek için 30 istasyonlu müzik kaynakları merkezi vardır."


Exif Data
Camera / Image Information
Make: Canon
Model: Canon PowerShot SX60 HS
Lens: 3.8-247.0 mm
Software: Adobe Photoshop CC 2015 (Macintosh)
File Size: 428 kb
Shot Information
Exposure Time: 1/1000
F-Stop: f/5.6
ISO Speed Ratings: 100
Focal length: 3.80 mm (in 35mm: 21.0 mm)
Date Taken: 2016-03-19 13:47
Metering Mode: Pattern
Flash: Flash did not fire, compulsory flash mode

papagolf21, pajaran, ChrisJ, ikeharel, PaulVDV, snunney, Fis2, jhm, COSTANTINO, macjake, Didi, Lidka marcou esta nota como útil

Photo Information
Viewed: 533
Points: 42
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 5680 W: 279 N: 12137] (44973)
View More Pictures
explore TREKEARTH