Fotos

Photographer's Note

In the 1950s, Dr. Clyde S. Kilby, an English professor at Wheaton College, began a correspondence with C.S. Lewis and realized the lasting value of Lewis's works and legacy. Dr. Kilby was inspired to establish the “The C.S. Lewis Collection," a repository that eventually would include not only Lewis items, but also materials from six other British writers whom Lewis either knew or who significantly influenced him. Dr. Kilby’s proposal to form a Lewis Collection was accepted by the Wheaton College Library Committee in 1965, and he began the years of travel, relationship-building, and gathering of materials that would lay a strong foundation for the Collection.

In 1974, friends and family of Marion E. Wade, businessman and C.S. Lewis aficionado, established an endowment in his memory to support the Collection, which was then renamed “The Marion E. Wade Collection." The collection grew over the years, and is now housed in its own building on the campus of Wheaton College where the Wade Center welcomes 10,000 visitors and researchers per year from all over the world.
(From: Wheaton College / History of the Marion E. Wade Center)

Currently, Wade Center houses original works by C.S. Lewis, J.R.R. Tolkien, Dorothy L. Sayers, George MacDonald, G.K. Chesterton, Owen Barfield, and Charles Williams.

Click here for a larger version of the main entry.

The workshop for this entry includes:
Since 1860: This is a view of the Wheaton College sign which sports the college motto "For Christ and His Kingdom." Now I'm wondering why I didn't bother to move to get that Toyota Corolla out of the photo.


Wade Merkezi

1950'lerde Wheaton Koleji'nde İngilizce profesörü olan Dr. Clyde S. Kilby, C.S. Lewis ile yazışmaya başladı ve Lewis'in eserlerinin ve mirasının kalıcı değerini anladı. Kilby, sonunda sadece Lewis eşyalarını değil, Lewis'in kendisinin tanıdığı ya da onu önemli ölçüde etkileyen altı diğer İngiliz yazarın materyallerini de içerecek olan “CS Lewis Koleksiyonu” nu kurmaya ilham aldı. Kilby’nin bir Lewis Koleksiyonu oluşturma önerisi 1965 yılında Wheaton Koleji Kütüphane Komitesi tarafından kabul edildi ve koleksiyon için güçlü bir temel oluşturacak olan seyahat, ilişki kurma ve materyal toplama yıllarına başlandı.

1974 yılında, işadamı ve CS Lewis meraklısı Marion E. Wade'in arkadaşları ve ailesi, daha sonra “Marion E. Wade Koleksiyonu” olarak yeniden adlandırılan Koleksiyonu desteklemek için anısına bir bağış kurdular. Koleksiyon yıllar içinde büyüdü ve Wade Merkezi, dünyanın her yerinden yılda 10.000 ziyaretçi ve araştırmacıyı karşıladığı Wheaton Koleji kampüsünde kendi binasında yer almaktadır.
(Wheaton Koleji / Marion E. Wade Merkezi Tarihi’nden)

Wade Merkezi şu anda C.S. Lewis, J.R.R. Tolkien, Dorothy L. Sayers, George MacDonald, G.K. Chesterton, Owen Barfield ve Charles Williams tarafından özgün eserleri barındırır.

Ana girişin daha büyük bir sürümü için buraya tıklayın.

Bu girişin atölyesinin içeriği:
1860'tan Beri: Bu, "Mesih ve Krallığı için" kolej sloganını gösteren Wheaton Koleji işaretinin bir görünümüdür. Şimdi merak ediyorum neden Toyota Corolla'yı fotoğraftan çıkarmak için yer değiştirmemişim.


Exif Data
Camera / Image Information
Make: NIKON CORPORATION
Model: NIKON D300S
Lens: TAMRON AF 16-300mm F3.5-6.3 Di II VC PZD B016N
Software: Adobe Photoshop 21.0 (Macintosh)
File Size: 1914 kb
Shot Information
Exposure Time: 1/320
F-Stop: f/9.0
ISO Speed Ratings: 800
Focal length: 18.00 mm (in 35mm: 27.0 mm)
Date Taken: 2019-08-16 17:18
Metering Mode: Pattern
Flash: Flash did not fire, compulsory flash mode

aliabazari, ikeharel, papagolf21, pajaran, Fis2, Silvio1953, kordinator, jhm marcou esta nota como útil

Photo Information
Viewed: 0
Points: 26
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 7117 W: 301 N: 15387] (57957)
View More Pictures
explore TREKEARTH