Fotos

Photographer's Note

Jay Pritzker Pavilion, also known as Pritzker Pavilion or Pritzker Music Pavilion, is the bandshell of Millennium Park. The pavilion was named after Jay Pritzker, whose family is known for owning Hyatt Hotels. The building was designed by architect Frank Gehry; the pavilion was constructed between June 1999 and July 2004, opening officially on July 16, 2004. Pritzker Pavilion serves as the centerpiece for Millennium Park and is the home of the Grant Park Symphony Orchestra and Chorus and the Grant Park Music Festival, the nation's only remaining free outdoor classical music series. It also hosts a wide range of music series and annual performing arts events. Performers ranging from mainstream rock bands to classical musicians and opera singers have appeared at the pavilion, which even hosts physical fitness activities such as yoga. All rehearsals at the pavilion are open to the public; trained guides are available for the music festival rehearsals, which are well-attended. The construction of the pavilion created a legal controversy, given that there are historic limitations on the height of buildings in Grant Park (of which Millenium Park is a part). To avoid these legal restrictions, the city classifies the bandshell as a work of art rather than a building. (Gleaned from Wikipedia.)

When we were there, there was an event going on in the pavilion with lots of security guards and some areas blocked off, so we stayed away from it.


Jay Pritzker Sahnesi

Pritzker Pavyonu veya Pritzker Müzik Pavyonu olarak da bilinen Jay Pritzker Pavyonu, Milenyum Parkı'nın açık hava sahnesidir. Pavyonun adı, ailesinin Hyatt Otellerine sahip olmasıyla ünlü Jay Pritzker'den alınmıştır. Bina mimar Frank Gehry tarafından tasarlandı; pavyon, Haziran 1999 ile Temmuz 2004 arasında, 16 Temmuz 2004'te resmen açılacak şekilde inşa edilmiştir. Pritzker Pavyonu, Milenyum Parkı'nın merkezinde yer almakta olup, Grant Park Senfoni Orkestrası ve Korosu'nun, ve ülkenin son ücretsiz açık hava klasik müzik serisi Grant Park Müzik Festivali'nin evidir. Ayrıca çok çeşitli müzik serilerine ve yıllık sahne sanatları etkinliklerine ev sahipliği yapmaktadır. Ana akım rock gruplarından klasik müzisyenlere ve opera sanatçılarına kadar uzanan sanatçılar, yoga gibi fiziksel fitness aktivitelerine bile ev sahipliği yapan pavyonda yer aldı. Pavyondaki tüm provalar halka açıktır; iyi katılınılan müzik festivali provaları için eğitimli rehberler mevcuttur. Pavyonun inşası, (Milenyum Parkı'nın bir parçası olduğu) Grant Park'ta binaların yüksekliğinde tarihi sınırlamalar olduğu için yasal bir tartışma yarattı. Bu yasal kısıtlamalardan kaçınmak için şehir, açık hava sahnesini bir bina yerine bir sanat eseri olarak sınıflandırıyor. (Vikipedi’den toplanmıştır.)

Biz oradayken, çok sayıda güvenlik görevlileri ve bazı kapatılmış alanlarla pavyonda bir etkinlik sürüyordu, bu yüzden biz ondan uzak durduk.


Exif Data
Camera / Image Information
Make: NIKON CORPORATION
Model: NIKON D300S
Lens: TAMRON AF 16-300mm F3.5-6.3 Di II VC PZD B016N
Software: Adobe Photoshop 21.0 (Macintosh)
File Size: 1131 kb
Shot Information
Exposure Time: 1/1000
F-Stop: f/16.0
ISO Speed Ratings: 800
Focal length: 35.0 mm (in 35mm: 52.5 mm)
Date Taken: 2019-08-15 17:52
Metering Mode: Pattern
Flash: Flash did not fire, compulsory flash mode

ikeharel, papagolf21, Fis2, ktanska, holmertz, lucasgalodoido marcou esta nota como útil

Photo Information
Viewed: 0
Points: 40
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 7014 W: 300 N: 15047] (56642)
View More Pictures
explore TREKEARTH