Fotos

Photographer's Note

Still going on with "oldie"s .
This one is fron 1976.
The strange construction at right is a long wood (about 8 m's) at one end there is a huge massive stone block, and at the other a basketformed fishing net.
The fisher stays at shore and when he notices a group of fishes swimming, he suddenly dips the net in the sea and after a few seconds lets the heavy end to fall down and the net -if he had luck- appears full with a silvery "crop" on the sea level.
What to do next ; sit on the road side (here at left) along the wall and start to grill the fishes on a charcoal fire and eat them ! Bonne appetite !!

Scanned from a b&w print.

Nostaljik karelere devam.
Bu kare de 1976’dan.
Resmin sağ tarafında gözüken vinç görüntülü nesne, 8 m kadar uzunluğunda bir ağaç. Ağacın bir ucunda ağırlık olarak bir taş, diğer ucunda da bir çember içine gerilmiş, torba biçiminde balık ağı.
Balıkçı tepeden denizi gözlüyor, ve bir balık sürüsü gördüğü anda, ağacı kaldırarak, ağın suya batmasını sağlıyor. Eğer şansı varsa, ağacın ağırlık ucunu yer bıraktığında, ağın içi balık dolu olarak su üstüne çıkıyor.
Sonrası ? Sonrası ise, yol kenarına, duvar dibine oturup, balıkları mangal üzerinde kızartmak ve mideye indirmek ! Afiyet olsun !

Bu kare de siyah & beyaz bir baskıdan tarandı.

ymrk, yedirenk, pablominto, bostankorkulugu marcou esta nota como útil

Photo Information
Viewed: 1975
Points: 26
Discussions
  • None
Additional Photos by Mesut ILGIM (mesutilgim) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 7219 W: 508 N: 22295] (117618)
View More Pictures
explore TREKEARTH