Fotos

Photographer's Note

Windows XV is the other side of Windows XIV ! This again is from the little island Avsa at the sea of Marmara. In sixties and seventies it was our favorite summer resort. We rented allways this nice little house of a fisherman, very close to the beach, and had wonderfull days with fish and tasty local wines. This is the daughter of one of the guests. Most probably she herself has a daughter this days, in this age !
This entry is been scanned from a b&w print.

Bu pencere karesi Avşa adasından. Ve dünkü pencerenin (Windows XIV) sokaktan görünüşü. O senelerde çok keyifli ve İstanbul'a da çok uzak olmayan bir tatil beldesi. Adanın kuzeyindeki Araplar köyünde, domlu Mustafa adında bir balkıçı resinin evini kiralar, bol balık ve kırmızı şarapla tatillerimizi renklendirirdik. Bu karedeki kız çocuğu misafirlerden birinin kızı; herhalde günümüzde kendisi de bu yaşlarda bir kız çocuğunun annesidir. Siyah beyaz bir baskıdan tarandı.

Photo Information
Viewed: 2791
Points: 52
Discussions
  • None
Additional Photos by Mesut ILGIM (mesutilgim) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 7221 W: 508 N: 22305] (117662)
View More Pictures
explore TREKEARTH