Fotos

Photographer's Note

Tin Poli (The City) is how the Greek citizens of this metropolis used to refer to their hometown. In fact, the Turkish name Istanbul comes from the Greek Eis Tin Poli, which means ”towards the city.“

Historical names for Istanbul have been:

Lygos: According to Pliny the Elder the first name of the city was Lygos. This may have been the name of a Thracian settlement situated on the site of the later city, near the Seraglio Point.

Byzantium: Byzantion, Latinized as Byzantium, was founded by Greek colonists from Megara in 667 BC. The name is believed to be of Thracian or Illyrian origin and thus to predate the Greek settlement. It may be derived from a Thracian or Illyrian personal name, Byzas. Ancient Greek legend refers to a legendary king of that name as the leader of the Megarean colonists and eponymous founder of the city.

Augusta Antonina: The city was called Augusta Antonina for a brief period in the 3rd century AD. The Roman Emperor Septimius Severus (193–211) conferred the name in honor of his son Antoninus, the later Emperor Caracalla.

New Rome: Before the Roman emperor Constantine the Great made the city the new eastern capital of the Roman Empire on May 11, 330, he undertook a major construction project, essentially rebuilding the city on a monumental scale, partly modeled after Rome. Names of this period included "the New, second Rome", Alma Roma, "Eastern Rome", Roma Constantinopolitana. The Third Canon of the First Council of Constantinople (360) refers to the city as New Rome.

Constantinople: Kōnstantinoúpolis, Constantinopolis in Latin and Constantinople in English, was the name by which the city became more widely known, in honour of Constantine the Great who established it as his capital. It remained the principal official name of the city throughout the Byzantine period, and the most common name used for it in the West until the early 20th century. It was also used (including its Kostantiniyye variant) by the Ottoman Empire until the advent of the Republic of Turkey.


Kent

Tin Poli (Kent), bu metropolün Rum vatandaşlarının memleketleriden bahsetme şeklidir. Aslına bakılırsa, Türkçe ismi İstanbul, “şehre doğru” anlamına gelen Rumca Eis Tin Poli'den geliyor.

İstanbul'un tarihi isimleri:

Ligos: İhtiyar Pliny’ye göre şehrin ilk adı Ligos'du. Bu, Sarayburnu’nun yakınındaki daha sonraki şehrin yakınında bulunan bir Trakyalı yerleşiminin adı olabilir.

Bizans: Bizantion, Latinceye Bizantium olarak geçmiş, 667 M.Ö. Megaralı Yunan koloniciler tarafından kuruldu. Adın Trakya ya da İlliryan kökenli olduğu ve bu nedenle de Yunan yerleşmesinden önce olduğu düşünülmektedir. Bir Trakyalı veya İllirian kişi adından, Byzas'tan türetilmiş olabilir. Eski Yunan efsaneleri, bu isimli efsanevi bir kral olan Megarean kolonistlerinin ve şehrin isimverici kurucu liderinden bahseder.

Augusta Antonina: Kent, 3. yüzyılda kısa bir süre için Augusta Antonina olarak adlandırılmıştır. Roma İmparatoru Septimius Severus (193–211), daha sonraki İmparator Caracalla olan oğlu Antoninus'un onuruna bu ismi vermiştir.

Yeni Roma: Roma İmparatoru Büyük Konstantin, kenti 11 Mayıs 330'da Roma İmparatorluğunun yeni doğu başkenti yapmadan önce, büyük ölçüde Roma'dan modellenen anıtsal bir ölçekte yeniden inşa eden büyük bir inşaat projesi yaptı. Bu dönemin isimleri "Yeni İkinci Roma", Alma Roma, "Doğu Roma", Roma Constantinopolitana idi. Konstantinopolis Birinci Konseyinin Üçüncü Kanunu (360), şehirden Yeni Roma diye bahsediyor.

Konstantinopolis: Kōnstantinoúpolis, Latince Constantinopolis ve İngilizce Constatinople, onu başkent olarak saptayan Büyük Konstantin onuruna kentin daha çok tanındığı isim oldu. Bizans dönemi boyunca şehrin asıl resmi adı ve 20. yüzyılın başlarına kadar Batı'da en çok kullanılan isimdi . Ayrıca, Osmanlı İmparatorluğu tarafından (Kostantiniyye varyantı dahil) Türkiye Cumhuriyeti'nin gelişine kadar kullanılmıştır.


Exif Data
Camera / Image Information
Make: Canon
Model: Canon PowerShot SX60 HS
Lens: 3.8-247.0 mm
Software: Adobe Photoshop CC 2015 (Macintosh)
File Size: 845 kb
Shot Information
Exposure Time: 1/500
F-Stop: f/4.0
ISO Speed Ratings: 100
Focal length: 4.06 mm (in 35mm: 22.4 mm)
Date Taken: 2016-05-30 16:43
Metering Mode: Pattern
Flash: Flash did not fire, compulsory flash mode

ikeharel, papagolf21, pajaran, Fis2, snunney, jhm, ChrisJ, cornejo, COSTANTINO, Lidka, adramad marcou esta nota como útil

Photo Information
Viewed: 458
Points: 40
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 5680 W: 279 N: 12137] (44973)
View More Pictures
explore TREKEARTH