Fotos

Photographer's Note

This is a panoramic view of Sultan Mehmet the Hunter's galley, stitched from two photos. Here are extracts from the information panel on the wall (see workshop photo Information on the Galley):

”The Historical Galley is a ’çektiri’ (rowing and sailing) class ship, a kalita. She is the oldest original galley in the world which has survived to this day. Since she was the excursion ship of the sultan, there are no cannons or places for warriors on this galley.

The dragon or basilisk figures in relief on the bow and the sculptures of sea monsters on the stern were symbols of the Byzantine Empire. Thus, these figures leave the impression that she was captured as a spoil of war from the Byzantines by Sultan Mehmet the Conqueror. However, the late period construction technique of the vessel refutes this argument. In some sources, it is stated that this galley was built by the Venetian Doge during the reign of Sultan Mehmet the Hunter (1648 - 1687) and presented to the sultan as a gift. However, as a result of examinations and research, it is understood that the construction of the Historical Galley dates back to much older times and that she was built in Istanbul.“

The workshop photo View from the Bow depicts this galley directly from its bow.


Avcı Mehmet’in Kadırgası

Bu, Sultan Avcı Mehmet'in kadırgasının iki fotoğrafan dikilmiş panoramik bir görüntüsü. İşte duvardaki bilgi panelinden alınan özetler (bakınız atölye fotoğrafı Kadırga Hakkında Bilgi):

"Tarihsel Kadırga, bir 'çektiri' (kürek ve yelken) sınıfı bir gemi, bir kalitadır. O dünyada bugüne kadar yaşayan en eski orijinal kadırgadır. Sultanın gezi gemisi olduğu için, bu kadırgada toplar ya da savaşçılar için yerler bulunmamaktadır.

Burun üzerindeki kabartma dragon veya bazilik figürleri ve kıç tarafındaki deniz canavarlarının heykelleri, Bizans İmparatorluğunun simgeleriydi. Dolayısıyla bu figürler, Fatih Sultan Mehmet tarafından Bizans'tan bir savaş zaafı olarak ele geçirildiği izlenimini bırakıyor. Bununla birlikte, teknenin geç inşaat tekniği bu argümanı çürütmektedir. Bazı kaynaklarda, bu kadırga, Avcı Sultan Mehmet'in döneminde (1648 - 1687) Venedik Docu tarafından yaptırılmış ve sultana hediye olarak sunulmuştur. Ancak, yapılan incelemeler ve araştırmalar sonucunda, Tarihi Kadırga'nın yapımının eskilere dayandığı ve İstanbul'da yapıldığı anlaşılmaktadır."

Atölye fotoğrafı Burundan Görünüm, bu kadırgayı direkt olarak burnundan tasvir ediyor.


Exif Data
Camera / Image Information
Make: Canon
Model: Canon PowerShot SX60 HS
Lens: 3.8-247.0 mm
Software: Adobe Photoshop CC 2015 (Macintosh)
File Size: 609 kb
Shot Information
Exposure Time: 1/30
F-Stop: f/4.0
ISO Speed Ratings: 100
Focal length: 3.80 mm (in 35mm: 21.0 mm)
Date Taken: 2017-08-02 12:36
Metering Mode: Pattern
Flash: Flash did not fire, compulsory flash mode

ikeharel, pajaran, papagolf21, Fis2, snunney, ChrisJ, rychem, PiotrF, abmdsudi, jhm, clic, adramad marcou esta nota como útil

Photo Information
Viewed: 813
Points: 38
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 7095 W: 301 N: 15328] (57723)
View More Pictures
explore TREKEARTH