Fotos

Photographer's Note

It is officially a neighbourhood in the Adalar district of Istanbul, Turkey.
As on the other islands, motorized vehicles – except service vehicles – are forbidden, so visitors explore the island by foot, bicycle, in horse-drawn carriages, or by riding donkeys.
A convent on Büyükada was the place of exile for the Byzantine empresses Irene, Euphrosyne, Theophano, Zoe and Anna Dalassena. After his deportation from the Soviet Union in February 1929, Leon Trotsky also stayed for four years on Büyükada, his first station in exile. Princess Fahrelnissa Zeid was born in the island.
There are several historical buildings on Büyükada, such as the Ayia Yorgi Church and Monastery dating back to the 6th century, the Ayios Dimitrios Church, and the Hamidiye Mosque built by Abdul Hamid II. Büyükada consists of two peaks. The one nearest to the iskele (ferry landing), Hristos, is topped by the former Greek Orphanage, a huge wooden building now in decay. In the valley between the two hills sit the church and monastery of Ayios Nikolaos and a former fairground called Luna Park. Visitors can take the 'small tour' of the island by buggy, leading to this point, from where it is an easy climb to Ayia Yorgi, a tiny church with a cafe on the grounds serving wine, chips and sausage sandwiches, this being part of the "classic" Ayia Yorgi (St. George, in Greek Άγιος Γεώργιος) experience.


Büyükada Eski adı Prinkipo'dur. Prinkipo, Yunanca "büyük" demektir. Troçki'nin bir dönem sürgün yaşadığı Büyükada İstanbul Adaları'nın en büyüğüdür. Yüzölçümü 5,4 kilometrekaredir. Maltepe sahiline uzaklığı ise 2300 metredir. Adalar'da, biri güney, diğeri kuzeyde olmak üzere iki tepe bulunur. Güneydeki tepe, 203 metre yükseklikteki Yücetepe'dir. Kuzeydeki tepe ise İsa Tepesi'dir. Ada'nın en yüksek tepesinde Aya Yorgi kilise ve manastırı bulunmaktadır. Buradaki ilk yapı, miladi 6. yüzyılda inşa edilmiştir. Bu mevkide, bir çok kilise ve manastırın kalıntıları da vardır. Bunlardan bazıları bugüne kadar ulaşmış, bazıları yıkıntı olarak kalmıştır. Isa Tepesi'nde ise Hristos Kilise ve manastırı bulunmaktadır. Kumsal semtindeki Ayios Dimitrios Kilisesi de Ada'nın önemli dini yapılarındandır. Adadaki Ortodoks cemaat, büyük ayinlerini burada yapar.
Büyükada'da bulunan 4 camiden mimari bakımdan en dikkat çekeni 2. Abdülhamid tarafından yaptırılan Hamidiye Cami'dir. Mimari açıdan batı etkisinde inşa edilmiş bulunan mekan, Ada Cami sokağında bulunmaktadır.
Görülecek mekânlara gelince, Leon Troçki'nin, Lenin tarafından kovulunca Türkiye'ye gelip yaşadığı ev ve Aya Yorgi Manastır ve Kilisesi'nin özel bir yeri var: Her yıl 23 Nisan ve 24 Eylül günlerinde sayısız müminin -her dinden insan var aralarında- 200 metrelik bu tepeyi soluksuz tırmanıp kiliseye ulaştığını ve inancı doğrultusunda dua ettiğini, niyet tuttuğunu ya da şifa umuduyla siyah cüppeli bir Ortodoks papaza kendisini okuttuğunu görebilirsiniz- ki bu kişiler arasında İslami kabul edilen giysiler içindeki kadın ve erkekler de azımsanmayacak bir yüzde oluşturur.

Nobody marcou esta nota como útil

Photo Information
  • Copyright: Mehmet Alabas (pash) (20)
  • Genre: Lugares
  • Medium: Preto & Branco
  • Date Taken: 2006-07-13
  • Exposição: f/8, 1/160 segundos
  • More Photo Info: view
  • Versão da Foto: Versão Original
  • Date Submitted: 2007-04-29 5:58
Viewed: 8014
Points: 0
Discussions
  • None
Additional Photos by Mehmet Alabas (pash) (20)
View More Pictures
explore TREKEARTH