Fotos

Photographer's Note

Jerusalem Day
My Intro to Israel, Day 6, Scene 10

Jerusalem Day is an Israeli national holiday which celebrates the reunification of Jerusalem and the establishment of Israeli control over the Old City in the aftermath of the June 1967 Six-Day War.

The 1947 UN Partition Plan proposed the establishment of two states in the British Mandate of Palestine—a Jewish state and an Arab state—and Jerusalem was to be an international city, neither exclusively Arab nor Jewish for a period of ten years. At the end of this period, a referendum would be held by Jerusalem residents to determine which country to join. The Jewish leadership accepted the plan, including the internationalization of Jerusalem, but the Arabs rejected the proposal. As soon as Israel declared its independence in 1948, it was attacked en masse by its Arab neighbors. Jordan took over east Jerusalem and the Old City. Israeli forces were unable to dislodge them. By the end of the 1948 Arab-Israeli War Jerusalem was left divided between Israel and Jordan. The Old City and East Jerusalem continued to be occupied by Jordan, and the Jewish residents were forced out. This state of affairs changed in 1967 as a result of the Six-Day War when Israel captured the Old City of Jerusalem. On May 12, 1968, the government proclaimed a new holiday—Jerusalem Day—to be celebrated on the 28th of Iyar, the Hebrew date on which the divided city of Jerusalem became one.

In 2014, 28th of Iyar fell on May 28. When we got to our hotel in Jerusalem in the evening of May 27th, celebrations were already underway. We came across these fireworks close to our hotel on Yom Yerushalayim Eve.


Yeriselam Günü
İsrail’e Önsözüm, Gün 6, Sahne 10

Yeriselam Günü Haziran 1967 Altı Gün Savaşı sonrasında Yeriselam’ın yeniden birleşmesini ve Eski Şehir’de, İsrailin kontrol kurmasını kutlayan bir İsrail ulusal bir bayramıdır.

1947 BM Taksim Planı İngiliz Filistin Mandası’nda iki devlet—bir Yahudi devleti, ve bir Arap devleti—kurulmasını önerdi ve Yeriselam on yıllık bir süre için uluslararası bir şehir, ne özelllile Arap ne de Yahudi, olacaktı. Bu sürenin sonunda, Yeriselam sakinleri tarafından hangi ülkeye katılacaklarını belirlemek için bir referandum yapılacaktı. Yahudi liderler Yeriselam'ın uluslararasılaşması dahil, planı kabul ettiler ama Araplar öneriyi reddettiler. İsrail’in 1948'de bağımsızlığını ilanından kısa bir süre sonra, Arap komşuları tarafından topluca saldırıya uğradı. Ürdün doğu Yeriselam ve Eski Şehri devraldı. İsrail güçleri onları çıkarmayı başaramadı. 1948 Arap-İsrail Savaşı sonunda Yeriselam İsrail ve Ürdün arasında bölünmüş olarak bırakıldı. Eski Şehir ve Doğu Yeriselam Ürdün tarafından işgale devam edildi ve Yahudi sakinleri dışarıya zorlandı. Bu durum Altı Gün Savaşı sonucunda 1967 yılında İsrail’in Yeriselam’ın Eski Şehrini zaptettiği zaman değişti. 12 Mayıs 1968 tarihinde, hükümet yeni bir tatilin—Yeriselam Günü—Iyar 28de, İbrani tarihiyle Yeriselam’in bölünmüş şehirden tek haline geldiğinin kutlanacağını ilan etti.

2014 yılında, Iyar 28 28 Mayıs'a düştü. Biz 27 Mayıs akşam Yeriselam’da otelimize vardığımızda, kutlamalar çoktan başlamıştı. Biz Yom Yerushalayim arifesinde otelimiz yakınlarında bu havai fişeklerle karşılaştık.

pajaran, ikeharel, Didi marcou esta nota como útil

Photo Information
Viewed: 1505
Points: 18
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 6719 W: 291 N: 14355] (53829)
View More Pictures
explore TREKEARTH