Fotos

Photographer's Note


My Intro to Israel, Day 4, Scene 9

Our next stop was Mount Bental Observation Point developed around an abandoned Israeli bunker. Mount Bental rises to nearly 4000 feet above sea level and offers extraordinary panoramic views of the northeastern Golan Heights and beyond. From the top of Mount Bental, we could see the entire Golan and also a significant distance into Syria. We also caught a panoramic view towards Mount Hermon to the north.

Mount Bental is a dormant volcano. During the Yom Kippur War of 1973, Israel’s struggle to regain strategic control of the Golan took the form of one of the most grueling tanks battles in history. This famous battle was fought from Mount Bental. Syria attacked Israel with 1,500 tanks, the Israeli forces eventually prevailed over the much larger Syrian forces, using just 160 tanks. At the end of the battle, having destroyed hundreds of Syrian vehicles, there were only seven Israeli tanks still in working order. Despite the miraculous victory, Israel lost many soldiers. Today, the valley below Mount Bental is known as the Valley of Tears, as a memorial to the devastating human loss suffered at this location.


Bental Dağı Gözlem Noktası
İsrail’e Önsözüm, Gün 4, Sahne 9

Bir sonraki durağımız, terk edilmiş bir İsrail sığınağı etrafında geliştirilmiş Bental Dağı Gözlem Noktası idi. Bental Dağı deniz seviyesinden yaklaşık 4000 ayak yükselir ve kuzeydoğu Golan Tepeleri ve ötesinin olağanüstü panoramik manzarasını sunmaktadır. Bental Dağı üstünde, tüm Golan ve aynı zamanda Suriye'ye önemli bir mesafe görebiliyorduk. Aynı zamanda kuzeye Hermon Dağı’na doğru panoramik bir görünümü de yakaladık.

Bental Dağı inaktif bir volkandır. 1973 Yom Kippur Savaşı sırasında, Golan stratejik kontrolünü yeniden kazanmak için İsrail'in mücadelesi tarihinin en yorucu tank savaşlarından biri haline geldi. Bu ünlü savaş Bental Dağı’nda savaşıldı. Suriye 1 500 tank ile İsrail'e saldırdı, İsrail güçleri sonunda sadece 160 tankları kullanarak, çok daha büyük Suriye güçlerinin üzerine hakim oldu. Savaşın sonunda, Suriyeli araçların yüzlercesini tahrip ederken, sadece yedi İsrail tankı hala çalışıyor haldeydi. Mucizevi zafer rağmen, İsrail birçok asker kaybetti. Burada uğranan yıkıcı insan kaybına bir anıt olarak, bugün Bental Dağı aşağısıdaki vadi Gözyaşı Vadisi olarak da bilinir.

fritzi007, seres76, pajaran, ikeharel, jcpix, ChrisJ, nikkitta marcou esta nota como útil

Photo Information
Viewed: 2922
Points: 16
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 6804 W: 291 N: 14531] (54551)
View More Pictures
explore TREKEARTH